Маған жақсы мұғалім бәрінен де артық, өйткені мұғалім мектептің жүрегі!
Республикалық апталық газеті

Тригонометрия еліне саяхат


25 декабря 2010, 07:52 | 3 726 просмотров


Сабақтың мақсаты:

а) Білімділік: Оқушылардың тарау бойынша алған білімдерін қорытындылау, саралап, бағалау

б) дамытушылық: өз бетімен шешім қабылдауға, өзіндік ойын қорытындылай білуге дағдыландыру

в) тәрбиелік: сыныпты ойлау және біреу-

мен бірлесіп жұмыс істеу әректтерін қалыптастыру

Сабақ әдісі: Сұрақ –жауап, проблемалық, интерактивті әдіс

Көрнекілігі: Деңгейлік тапсырмалар, жазылған карточкалар, суреттер, кесте, планшеттер

Сабақ барысы: Ұйымдастыру

Сыныпты 2 топпен таныстыру

1/ Синустар тобы

2/ Косинустар тобы

Бағалаушы скипер: Сынып оқушысы

Сынып ұраны: Ақылдассаң шешерсің ,

Ақылдаспасаң кем түсерсің

Синустар тобы ұраны : Білімдіге дүние жарық,

Білімсіздің күні қаріп

Косинустар тобы ұраны: Тіліңмен жүгірме,

Біліміңмен жүгір

Кезеңдермен таныстыру:

І. Жарнамалау кезеңі

ІІ. Индукция кезеңі

ІІІ. Деконструкция кезеңі

IV. Реконструкция кезеңі

V. Социализация кезеңі

VI. Рефлексия кезең

І.Жарнамалау кезеңі

Әр топ өз жұмысын, өз есебін сурет - схема арқылы жарнамалап ойын ортаға салады.

1/ Тригонометрияның шығу тарихы

2/ Функциялардың таңбалары

3/ Функцияның мәндер облысы

4/ Функцияның графигі

5/ Тақ және жұп функциялар

ІІ. Индукция кезеңі

Ойын жинақтау, пәнге қызығушылығын тереңдету барысында деңгейлік тапсырмалармен, карточкалар беріледі.

А. 1-sin2 б 1 – cos 2 б

B. sin б=4/5 /2< б < cos б = 3/5 /2< б <

C. cos 2 б – cos 2 б. cos 2 б+ sin2 б

ІІІ. Деконструкция кезеңі

Тригонометриялық формулалармен жұмыс

№501 Оқулықпен жұмыс

1. Cos 103 cos 13 +sin103 sin 13 Сos 15 cos 30 – sin 30

2. Келесі үштіктердің қайсысы тік бұрышты үшбұрыш қабырғалары бола алады.

20; 30; 50 13; 5; 12

IV. Реконструкция кезеңі

Әр топ мүшелерінің пайымдауы бойынша математикалық сөздік қорын жинақтап тақырыпты талдап түсіндіру, мәнісін ұғып айта білу, қолданысқа келтіру

Тік бұрышты үшбұрыш sin б cos б tg б

A BBC A C SinA = CosA = tgA=

SinB = CosB = tgB =

BC= AC= AB=

V. Социализация кезеңі

Топта жұмыс әрекетін қалыптастыру. Оқушылардың өз ойын басқалармен бірлесе беру арқылы бірін бірі толықтыру.

520, 680 , 705, 415, 908 қай ширектерде орналасқан

VI. Рефлексия кезең

Скипер бағалайды.

Қорытындылау

Автор:
Қ.Қ.ТӨЛЕГЕНОВА, Арқалы орта мектебі Алакөл ауданы