23 марта 2013, 15:18 | 2 523 просмотра
Мақсаты:Түбір мен қысымша туралы білімдерін тиянақтау.
Түбірге қосымша жалғанғанда кейбір түбірдің жазылуы өзгермейтін және өзгеретінін анықтау.
Халық педагогика элементтерін пайдалана отырып,
Оқушылардың ой-өрісін дамыту, ойлау қабілеттерін арттыру.
Адамгершілікке, мейірімділікке тәрбиелеу.
Көрнекіліктер:Слайд, үлестірмелер.
Сабақтың түрі: аралас
Пәнаралық байланыс:Дүниетану, ана тілі.
Сабақ барысы:
І-Ұйымдастыру кезеңі.
-Бүгінгі күні құт болсын
Есіктерім ашылып
Құбыласы тең болсын.
Ұл , қыз деп бәрі бөлінбей,
Тату болсын бәрі де,
Бүгінгі күнмен құттықтап.
Бақ тілеймін бәріне,
Досым, бауыр, ініме.
Тату болсын еліміз,
Тату болса еліміз,
Тыныштық болар жерім де.-деп
Бүгінгі сабағымызды бастайық.
сөздің жазылуы өзгерістерін анықтаймыз. Сауатты сөйлеуге,
жазуға үйренеміз. Менің сендерге осындай тілегім бар.
Өнер, білім көп оқып
Өсе берсін санаңыз.
ІІ Үй тапсырмасын тексеру.
ІІІ-Өткен тақырыпты қайталау.
Кестеге қарап айтындар мына қосымшаның аты не?
Қайдан білдіңдер?
Түбір сөзге жұрнақ жалғанғанда туынды сөз жасалады.
КҮШ-КҮШТІ
(слайд)
Сиыр- сиырлар- сиырларға
Сиыр-сиыршы- сиыршыларға
Сурет арқылы түбірлес сөздерді жасап сөйлем құрастыру.
Шалғыншы шалғыны алып шалғынға кетті.
Жылқышы жылқы бағады.
-Ал жылқы туралы не білесіңдер?
-Төрт түліктің бірі.
-Жылқының суреті Қазақстан Республикасының Мемлекеттік
Елтаңбасында неліктен бейнеленген?
-Жылқы-ежелден қазақтың өмір серігі. Қазақтың үй шаруасына қолғанат болған Елтаңбада шаңырақты екі жақтан көмкеріп тұр. Олар біздің бәріміздің ортақ үйімізді қорғап тұр.
Ал бие сүтінен қандай тағам жасалады?
Қымыз- дертке шипа, денеге күш.70 түрлі ауруға ем. Ата-ба-
баларымыздан қалған тыйым-сөздерді біліп жазып алайық.
-Атқа оң жағынан мін.
-Аттың жалынан тартпа.
Ат туралы мақал – мәтел де аз емес.
-Ат мал патшасы.
--Тапсырма: осы сөйлемдерде түбірлес сөздерді тауып астын сызу.
ІV-Тақырып бойынша жұмыс.
1. Слайд. Суреттер арқылы мұғалімнің түсіндірмесі.
Доп-добы, қолғап-қолғабы, қасық-қасығы,
Қонақ-қонағы,
2. Өз бетімен жұмыс.
І-нұсқа ІІнұсқа
Жануарларды тереп жазу Жеміс көкөніс туралы
Үйрек-үйрегі өрік –өрігі
Тауық- тауығы асқабақ-асқабағы
Есік-есігі картоп –картобы
Өзгерістерді анықтау.
3.Кестемен жұмыс
Тап-табу- тауып, жап-жабу- жауып,
Сеп –себу –сеуіп, теп-тебу-теуіп
Түбір сөздегі өзгерістердді анықтап алу.
4.Кітаппен және тақтамен жұмыс.
5.Дидактикалық ойын «Кішкентай мұғалімдерміз»
V-Сабақтың қорытындысы.
-Қандай тақырып бойынша жұмыс істедік?
-Қазақ тілі қызықты да, қиын екен.
VІ-Үй тапсырмасын түсіндіріп беру.