Маған жақсы мұғалім бәрінен де артық, өйткені мұғалім мектептің жүрегі!
Республикалық апталық газеті

Қоршаған орта


3 мая 2019, 11:26 | 101 просмотр


  Қоршаған орта

Сабақтыңтақырыбы:  Етістік

 

 

 

Оқу мақсаты

2.1.2.1 - мәтіннің тақырыбы мен тірек сөздердің негізінде мәтіннің мазмұнын болжау

2.3.6.1 - бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап, оларды байланыстырып көлбеу, таза жазу

2.4.2.1 Сөз таптарын (зат есім,етістік,сын есім,сан есім) ажырату.

Сабақтың мақсаты:

1.Оқушыларға етістік туралы түсінік беру.

 

Сабақ нәтижесі:

Барлық оқушылар: Етістік туралы ережені жатқа айта алады.

Көптеген оқушылар: Етістікке мысалдар келтіре алады.

Кейбір оқушылар: Сөз таптарын ажырата алады, сөйлемдерден сұрақ қою арқылы етістікті анықтай алады. 

Бағалау критерийлері

Сөйлеуәрекеттерініңтүрлері

Ойлау дағдыларының деңгейлері

1. Сюжетті сурет бойынша әңгіме құрастыра алады.

2. Сөйлемдерді оқып, сәйкестендіре алады.

3.Мәтіндегі етістіктерді анықтап, сөйлеуде етістіктің не үшін қажет екенін түсіне алады.

4.Сөздерге сәйкес етістіктерді тауып,  келесі сұраққа жол ашады.

Тыңдалым

Айтылым

Оқылым

Жазылым

 

Білу

түсіну

қолдану

талдау

жинақтау

бағалау

Тілдік мақсат

 

 

Түйінді сөздер мен сөз тіркестері:

Етістік –глагол- verb

Талқылауға арналған сұрақтар:

-Сөз таптары нешеге бөлінеді?

-Зат есім дегеніміз не?Мысал келтір.

ишара:мақтау,мадақтау,жетелеу

Құндылықтарды

дарыту

Оқушылардың өзара әрекеттесу дағдыларын дамыта отырып, «Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясының 7 құндылығының бірі: Индустрияландыру және инновация негізінде экономикалық өсуі туралы түсінік қалыптастыру.

Пәнаралық байланыс

Дүниетану, жаратылыстану  пәндерімен байланыс жүзеге асады.

№1 Тапсырма - сюжетті суретпен жұмыс,  БЕЛСЕНДІ ОҚЫТУДЫҢ «СҰРАҚ  ҚОЮ ЖӘНЕ ТАЛҚЫЛАУ» ТӘСІЛІнде  дүниетанумен, №2 тапсырма - САРАЛАУ ӘДІСІНІҢ «ТАПСЫРМА» ТӘСІЛІнде  жаратылыстанумен, сергіту сәтінде дене шынықтырумен байланысады.

АКТ қолдану дағдылары

Бейнежазба, жануарлардың суреті мен дауыстары көрсетіледі

Бастапқы білім:

Балалар қима парақшалардағы іс- қимылды білдіретін сөздерді оқып,өз іс-әрекеттері арқылы көрсетеді.

-          Балалар, Нұрай не істеді?

-          Ділшат не істеді?

-          Отырды, секірді, күлді, оқыды, жылады сөздері нені білдіреді?

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған  кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған  іс-әрекет

Ресурстар

 

Сабақтың басы

 

 

Ынтымақтастық атмосферасын құру.

«Амандасу, көрісу» сәлемдесу түрлерін (қол алысу, иіліп сәлем, төс қағыстыру, бас изеу, қол бұлғау т.б.) көрсету.

Оқушыларды топқа бөлу, (қоршаған ортаның түрлі заттары арқылы топқа бөлу, ол заттардың артында сандар реті жазылған. 1 ден 5-ке дейін 1-топқа, 6-ден 10-ға дейін 2-топқа отырады.)

1-топ: «Зат есім»

2-топ: «Етістік»

Бағалау тақтасы

 

Сабақтың ортасы Білу, түсіну.

Етістік туралы түсінік беру.

 

Сөзтаптары

Етістік

Не істеді?

Қайтті?

Нықылды?

 

Затесім

Кім? Кімдер? Не? Нелер?

Сан есім

Сын есім

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Бейнежазба көрсету «Етістік»

1. Тапсырмалар.

1-жаттығу.Сюжетті суретпен жұмыс.

БЕЛСЕНДІ ОҚЫТУДЫҢ «СҰРАҚ  ҚОЮ ЖӘНЕ ТАЛҚЫЛАУ» ТӘСІЛІ

Мақсаты: Сабақтың бағытына және қарқынына сәйкес келетін мақсатқа бағдарланған ашық сұрақтарды қолдана отырып, қабілеті жағынан әртүрлі оқушыларды пікірталасқа қатыстырып, оқушыларға  қозғау салу, ойларына түрткі болу.

ЖЖ

-          Суреттерден көктемнің қандай белгілерін байқадың?

-          Балалар не істеді? Балалардың қимыл атауларын білдіретін сөздерді ата.

-          Бұл сөздер қандай сұраққа жауап береді? Қай сөз табына жатады?Өзіңе ұнаған суретпен сөйлем құрап жаз.

-          Қимылды білдіретін сөздің астын сыз.

Кесте

 

Бейнежазба

Етістік туралы көрсету.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқулық

Сюжетті сурет

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бағалау критериилері

1. Сюжетті сурет бойынша әңгіме құрастыра алады

Дескриптор

1.Суреттерден көктемнің белгілерін байқайды.

2. Сурет бойынша әңгіме құрастыра алады.

3. Қимыл атауын білдіретін сөздерді атай алады.

4. Сөздерге сұрақтар қоюарқылы қай сөз табына жататынын анықтай алады.

5. Сурет бойынша сөйлем құрастыра алады.

6. Қимылды білдіретін сөздердің астын сыза алады.

7. Етістіктің ережесін жатқа айта алады.

ҚБ

«Басбармақ » әдісі арқылы бағалаймын

 

 

 

 

 

 

 

 

Қолдану.

2. Тапсырмалар. Дәптермен жұмыс.

САРАЛАУ ӘДІСІНІҢ «ТАПСЫРМА» ТӘСІЛІ

Мақсаты: білім деңгейі әртүрлі оқушыларға арналған тапсырмаларды қажеттіліктеріне, күрделілігіне қарай алға ілгерілету.

2-жаттығу.           

Сөйлемдерді оқып, сәйкестендіріңдер

Қарамен берілген сөздер қандай сұраққа жауап беретінін табыңдар. ТЖ

Барлық оқушылар:

 Бие                  мөңірейді.

Түйе                 мияулайды.

Қой                  үреді.

Сиыр                қыт-қыттайды.

Ешкі                 кісінейді

Ит                     бақырады.

Тауық               маңырайды.

Мысық             боздайды.

 

Көптеген оқушылар:Қарамен берілген сөздерге сұрақ қояды.

Кейбір оқушылар:Етістік туралы ережені құрастырып, үй жануарларының пайдасын айтады.

-          Мал шаруашылығының еліміздің  экономикасының өсуіне ықпалы бар ма? («Мәңгілік ел»)

Сызба

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бағалау критериилері

2.Сөйлемдерді оқып, сәйкестендіре алады.

Дескриптор

1. Сөйлемдерді оқып, сәйкестендіре алады.

2. Қарамен берілген сөздерге сұрақтар қоя алады.

3. Үй жануарларының пайдасын айта алады.

4. Мал шаруашылығының еліміздің  экономикасының өсуіне ықпалын айтады.

Бағалау

«Қаржы әмияны» әдісі арқылы бағалау

Барлық оқушы: 500тг

Көптеген оқушы: 1000тг

Кейбір оқушы:2000тг

 

 

Сергіту сәту: «Ат жарысы»

Балалар орындарынан тұрып жылқы рөлінде бәйгеге қатысады. Аяқтарын ат шабысына келтіріп шабады, қолдарын  сандарына ұрып жылдамдықты қосады. Сөйтіпмәрегежетіп, қолшапалақтайды.

Қимыл-қозғалыс жаттығуы

 

Талдау

 

3. Тапсырмалар. «Ашық микрофон» әдісі

Саймон Браунхилл

Мақсаты:Оқушыны жылдам әрі тұжырымды ойлауға дағдыландыру.

3-жаттығу.Оқы. Мәтінге ат қой.

       Қайың тегіс және таулы жерлерде өседі. Қайыңнан түрлі үй жиһаздары жасалады. Оның майымен былғары өңделеді. Ол улы газдарды өткізбейді.

Қайың – аса пайдалы ағаш. 

 

       Мәтіннен етістіктерді тап. Мәтінді етістіктерсіз оқып көр. Не түсініксіз болды? Сөйлеуде етістік не үшін қажет екен?

Микрафон

 

Бағалау критериилері

3.Мәтіндегі етістіктерді анықтап, сөйлеуде етістіктің не үшін қажет екенін түсіне алады.

Дескриптор

1. Мәтінді оқып, ат қояды.

2. Мәтіннен етістіктерді табады.

3. Сөйлеуде етістік не үшін қажет?

ҚБ

«Ағаштар сөйлейді» әдісімен бағалау

Жапырақсыз ағаш – қалыпты жауап

Гулдеген ағаш – толық емес жауап

Жеміс берген ағаш – толық жауапқа

 

Жинақтау

 

Қорытынды:

«Домино» әдісі. Мақсаты:   Қандай да болмасын ақпарат (мәлімет, проблема, сұрақ) жауабын тауып айтады. Келесі сұраққа жол ашады.

Доминоға зат есімдерді жазу, етістіктерді өздері келесі доминодан сәйкесінше орналастырады. Солай жалғастыра береді.

 

Көктем

шықты.

Жер

қарайды

Күн

жылынды.

 

 

 

 

 

Қағаздоминолар

 

 

 

 

 

 

 

Бағалау критериилері

4.Сөздерге сәйкес етістіктерді тауып, келесі сұраққа жол ашады.

Дескриптор

1. Сөздерді оқыи алады.

2. Сәйкес етістіктерді табады.

3. Келесі сұрақтың жауабын табады.

ҚБ

«Ағаштар сөйлейді» әдісімен бағалау

Жапырақсыз ағаш – қалыпты жауап

Гулдеген ағаш – толық емес жауап

Жеміс берген ағаш – толық жауапқа

 

Сабақтың соңы

Кері байланыс

 

3мин

 

«Білім қоржыны» әдісі арқылы сабаққа кері байланыс жүргіземін. 

 

 

Бағалау

 Бағалау тақтасынан бағаларын қорытып шығару.

Бағалау тақтасы

 

Үйге тапсырма беру: 5-жаттығу, ереже жаттау

 

Қосымша мəліметтер  оқулықтан  тыс

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?

Мадақтау формативті бағалау арқылы

Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? Оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыра отырып, тапсырманы жеңілден күрделіге қарай ілгерілетіп, қабілеті жоғары оқушылардың деңгейіне қарай күрделі тапсырмаларды ұсынамын.

Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Басбармақ,

Ағаштар сөйлейді, Қаржы әмияны арқылы бағалау

 

Пəнаралық  байланыс –

Дүниетану, жаратылыстану, дене шынықтыру

Денсаулық жəне қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс.

« Қимыл –қозғалыс» жаттығуларын жасату

АКТ-ны пайдалану

                               

Қорытынды бағамдау

 

 

 

Ш.Смагулова

Райымбек батыр атындағы орта мектеп КММ, Басши ауылы, Кербұлақ ауданы.

 

 

Автор:
Ш.Смагулова