Маған жақсы мұғалім бәрінен де артық, өйткені мұғалім мектептің жүрегі!
Республикалық апталық газеті

Тәуелсіздік символы - ұлттық теңге


17 мая 2019, 05:45 | 2 356 просмотров



Сабақтақырыбы

Тәуелсіздік символы - ұлттық теңге

Осы сабақ арқылы  жүзеге асатын оқу мақсаттары:

5.Т.1. Тақырыпты тірек сөздер арқылы болжау;

5.О.2.мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну және нақты ақпаратты анықтау

Сабақ мақсаттары

Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады:

Тірек сөздердің мағынасын, мәтіннің негізгі мазмұнын түсінеді

Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады:

Тірек сөздер арқылы тақырыпты болжайды,  мәтіннің негізгі мазмұнын түсінеді және ақпаратты анықтайды

Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады:

Тірек сөздер арқылы тақырыпты болжайды,  мәтіннің негізгі мазмұнын түсінеді және нақты ақпаратты анықтайды.

Тілдік мақсат:

Мекен ,мезгіл үстеулерді үйрету

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: мәтінге байланысты

Жарлық - указ

Ұлттық теңге - национальная валюта

Айналымға енгізілді - вошла в оборот

Ұлы тұлға - великаяличность

Басылып шықты - печатались

Талқылауға арналған сұрақтар

Ұлттық теңге қай жылы айналымға енгізілді?

Ұлттық теңге қай елде жасалды?

Елімізде банкнот фабрика қашан ашылды?

Оқыту әдістері:

"Ыстық орындық", "Болжау", "Оймоншақ" "Ойлан, тап" әдістері

Пәнаралық байланыс:

Орыс тілі, Қазақстан тарихы

Алдыңғы сабақ

Біздің президент

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет 

 

Ресурстар

Сабақ басы

3 минут

 

 

 

5 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сәлемдесу

"Ыстық лебіз" әдісі

Оқушыларды топқа бөлу

/5000, 10 000 тг арқылы топқа бөлемін/

 

Үй тапсырмасын тексеру

"Ыстық орындық" әдісі

1-топ

1.Қазақстан қандай мемлекет?

2. 1-желтоқсан қандай мереке?

3. Астана қай өзеннің бойында орналасқан?

4. Тудың авторы кім?

5. ҚР Туында не бейнеленген?

6. Шаңырақ ненің білдіреді?

7. Гимннің сөзін жазған кім?

8.Қыран ды қандай құс деп есептеген.

2-топ

1.Қазақстанның тұңғыш президенті кім?

2.16-желтоқсан қандай мереке?

3. Тәуелсіздік нышандарын ата?

4.Елтаңбаның авторы кім?

5. ҚР Елтаңбасында не бейнеленген?

6. Көк түс ненің белгісі?

7. Гимннің әнін жазған кім?

8. Күн ненің белгісі?

 

  5000, 10000тг суреттері

 

 

Орындық

 

 

Сабақтың ортасы

2 минут

 

 2минут

 

 

 

 

8  минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 мин

 

 

 

 

 

 

12  мин

 

Диаграмма/ 1мин беріледі/

Тәуелсіздік символдарына не жатады?

Оқушыларға "Теңге туралы" бейнематериал көрсету арқылы сабақтың тақырыбын анықтау

Сабақтың мақсатын оқушылармен анықтау

 

"Болжау"  әдісі

Берілген суреттерден шағын  мәтін құрастыру арқылы бүгінгі  тақырыпты болжау

 

 

Дескриптор

1.Сурет пен сөздерден  шағын мәтін құрастырады

2.Сабақтың тақырыбын анықтайды

 

Жаңа сөздермен жұмыс

Жарлық - указ

Ұлттық теңге - национальная валюта

Айналымға енгізілді - вошла в оборот

Ұлы тұлға - великаяличность

Басылып шықты - печатались

"Оймоншақ" әдісі арқылы мәтінмен жұмыс

Теңгенің өз тарихы бар. 1992 жылы Н.ӘНазарбаев "Қазақстан Республикасында валюта енгізу туралы Жарлыққа" қол қойды.Ұлттық теңгені жасауға 2 жыл уақыт қажет болды.

        1993 жылы 15 қарашада теңге айналымға енгізілді. Теңгеде қазақ халқының ұлы тұлғалары бейнеленді. Алғашы ұлттық валютамыз Англияда, алғашқы тиындар Германияда жасалды. Ең алғашқы теңге Англияның ең көне "Харрисон және ұлдары" фабрикасында басылып шықты.  Теңгені Қазақстанға 4 "ИЛ - 76" ұшақтарымен әкелді.

        1995 жылы Алматыда өз банкнот фабрикамыз ашылды. Теңгенің 2006 жылы дизайны өзгерді.

 

Диаграмма

 

 

 

 

 

 

 

 

Теңге туралы бейнематериал

 

 

А-3 парағы,  желім

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Дескриптор

1.Мәтін мазмұнын ретімен жалғастырады.

2.Ойды нақты жеткізеді

 "Алау" әдісі арқылы бағалау

 

Сергіту сәті

"Ойлан, тап" ойыны

1.Ресей                                  А. Рубль

2.Қытай                                 Б. Юань

3.Қырғыстан                         В. Сом

4.Өзбекстан                          С. Сом

5.Үндістан                             Д. Руппи

6.Германия                            Е. Марка

7. Египет                               Ж.Фунт

8.Англия З.Фунт

9.АҚШ К.Доллар

10.Түркия Л.Лира

 

"Бармақ әдісі". Өзін өзі бағалау

 

 

 

Сабақ соңы

2 мин

Рефлексия

Маған ұнады: .........................

Маған ұнамады .........................

 

Үйге тапсырма

7-тапсырма,  32-бет. Диалог құрастыру

 

Саралау

1.Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырылды ма?

Сабақ мақсаттары толық жүзеге асырылды

2.Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы  қандай болды?

Болжау» әдісі арқылы сабақ мазмұнын болжауды

3.Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба?

Тапсырмалар уақтылы орындалды

4. Тапсырмалар сәйкес болды ма?

Тапсырмалар сабақ мақсатына сәйкес

5.Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? 

Гульжан   Акимжанова,

М.В.Ломоносов атындағы №5 ОМЛ

Қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі.

Талдықорған қаласы.

Сабақ жоспарына өзгерістер енгізілген жоқ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Автор:
Гульжан Акимжанова,