15 сентября 2022, 05:03 | 12 432 просмотра
Бөлім: |
Адам жанының құпиясы |
Педагогтің аты-жөні: |
Кабидулданова Айжан Алпысбаевна |
Күні: |
|
Сыныбы: 9 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:0 |
Сабақтың тақырыбы: |
Ф. Оңғарсынова «Өлең, мен сені аялап өтем» |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.1.2.1 Әдеби шығармадағы психологизмді анықтау
|
Сабақтың мақсаты: |
ақынның көңіл- күйін өлең жолдары арқылы табады және өлеңдегі психологизмді ақын өмірімен байланыстырады. |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Сабақтың басы 7мин |
Оқушылардың сабаққа дайындығын тексереді, түгендейді. «Кіру билеті» арқылы сабаққа деген оқушылардың дайындығы туралы 1 сұрақ берілген билетке жауап береді
|
Мысалы, кейбір оқушыларға кіру билеті беріледі. Олар мына сұрақтарға жауап береді: 1. Әдебиет сабағының маңызы қандай? 2. Фариза Оңғарсынова туралы қандай мәлімет білесің? 3. Бүгінгі сабақтан не күтесің? сияқты сұрақтарға жауап береді. |
Кіру билеті арқылы оқушылардың өткен сабақта алған білімі мен жаңа сабақ бойынша білімі бағаланады. |
https://articlekz.com/kk/article/22227
|
Жаңа сабаққа кіріспе 5 мин
|
«Психологизм» сөзіне анықтама беру |
Барлық оқушылар тыңдай отырып, дәптерлеріне термин сөзді жазып алады. |
Сабақта жаңа терминмен танысады |
https://articlekz.com/kk/article/22227 6-слайд |
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу.
10 мин |
№1-тапсырма: 3-7 слайд аралығы Ақын Фариза Оңғарсынова шығармашылығымен танысады. Аудиодан «Өлең, мен сені аялап өтем өлеңін тыңдайды» Тапсырма “6 неліктен”сұрағы арқылы өлең жолдарынан ақынның көңіл-күйін анықтаңыздар. |
Дескриптор: -ақын туралы мәліметті тыңдай отырып, ақынның өлеңдегі көңіл күйін 6 неліктен сұрағы арқылы анықтайды.-1 балл
|
https://www.youtube.com/watch?v=mp-3GivBPE4 |
|
6 мин |
№2-тапсырма: Оқушылар, бүгінгі сабағымыз өлеңдегі «9.1.2.1 әдеби шығармадағы психологизмді анықтау» мақсаты болғандықтан, біз сабақта 2 кейіпкер бар деп қарастырамыз. Оның бірі- ақын, екіншісі- өлең. Ақын мен өлең атты екі кейіпкердің қызметін анықтаңыздар |
Дескриптор: -Өлеңдегі ақынның эмоциясын анықтайды;-1 -Өлеңнің ақын өміріндегі маңызы жайлы пікірін білдіреді -1
ҚБ: Пікір білдіру Сәндвич: 1)не ұнады? 2) не нәрсені жақсарту керек? 3)маған ұнады , бірақ келесіде... |
11-слайд. ҚБ: сенімді жауап бердің, сенен тұшымды пікір алдым, маңызды ақпарат бере алдың, байқампаз екенсің, лирикалық көңіл-күйді анықтадың |
|
8 |
№3-тапсырма: Берілген үзінділерден ақынның мінезін бейнелейтін тұсын тауып, сәйкестендіріңіздер |
Дескритр: Ақынның мінезін айқындайтын өлең жолынан табады-1 түзету, ұсыныс айту |
15-слайд |
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 9 мин.
|
«Төрт сөйлем» әдісі арқылы сабақты қорытындылату Пікір. Өлең мәтіні бойынша өз пікірінді бір сөйлеммен жаз. |
Оқушылар сабақтан алған білімін әдістің ережесіне сәйкес қорытындылайды |
Өзін –өзі бағалау парағы беріледі. |
20-слайд |