Маған жақсы мұғалім бәрінен де артық, өйткені мұғалім мектептің жүрегі!
Республикалық апталық газеті

Физикалық және химиялық құбылыстар. №3 зертханалық тәжірибе «Химиялық реакциялардың белгілері»


3 ноября 2022, 08:09 | 12 076 просмотров



Қысқа мерзімді жоспар

Білім беру ұйымының атауы

Құлжабай Қасымов атындағы №28 IT мектеп-лицейі

Бөлім

7.1В Заттардың агрегаттық күйінің өзгеруі

Педагогтің аты - жөні

Нургазынов Қолғанат Ержанұлы

Күні:

10.10.2022 жыл

Сынып: 7

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Физикалық және химиялық құбылыстар.

№3 зертханалық  тәжірибе «Химиялық реакциялардың белгілері»

Сабақтың номері:

6

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

7.1.1.3 -физикалық және химиялық құбылыстарды ажырату

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар: Физикалық және химиялық құбылыстарға мысалдар келтіре алады.

Басым бөлігі:Химиялық реакция белгілері арқылы химиялық құбылыстарды ажырата алады.

Кейбір оқушылар:

Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмаларды орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады.

Табиғи құбылыстарға мысалдар келтіреді (ЕББҚ)

 

САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ

Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

                                                         

                                                                                ЕБҚ

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

 

Сәлемдесу. Түгендеу.

Сабақ басында көніл аударылатын кезеңдер:

-          Оқушыларды топқа бөліп өтырғызу. “Молекула моделі” әдісі арқылы топқа бөлінеді. Қорапта 4 түсті атом модельдері салынған. Таңдалған түс бойынша молекула құрып топтасады.

-          оқушалармен бірге сабақ мақсатын анықтау. Слайдта қоршаған ортамыздан физикалық, химиялық құбылыстардың суреттері көрсетіледі.

Оқушылар сәлемдеседі.

Қораптан атом моделін таңдайды, таңдаған түсі бойынша отырады.

Оқу құралдарын түгелдеп,слайдта берілген суреттерге қарап сабақ тақырыбын анықтайды.

Амандасып, оқу-құралдарын түгендейді

 

 

 

Сабақтың ортасы

Дәптерді ашып, бүгінгі күн мен сабақ тақырыбын, оқу мақсатын жазыңыздар: Физикалық және химиялық құбылыстар.№3 зертханалық  тәжірибе «Химиялық реакциялардың белгілері»

-          физикалық және химиялық құбылыстарды ажырату.

Бір заттың басқа затқа айналмай, өз қасиеттерін сақтап қалуы бұл физикалық құбылыс екені бізге физика курсынан белгілі.

Булану процесі кезінде су буға айналады. Судың буы – судың газ тәріздегі күйі. Салқындату кезінде су мұзға айналады. Мұз – судың қатты күйі. Аз мөлшердегі судың буы мен мұз – судың молекуласынан түзілген.

Сұйық күйдегі су, мұз, су буы әртүрлі заттар емес,  олар агрегаттық күйлері әртүрлі болап келеді бір заттан (судан) тұрады.

Бір заттың екінші бір затқа айналуы химиялық  құбылысқа  жатады, (жану, шіру).

Видеоматериал көрсету. Әр топқа физикалық және химиялық үш мысалдан келтіру.

 

Қандай сыртқы белгілері бойынша біз химиялық құбылысты физикалық құбылыстан ажыратамыз?

Химиялық реакциялардың белгілері:

1)         Түсінің өзгеруі (күзде жапырақ түсінің сарғаюы)

2)         Тұнбаның түзілуі (сүттің ашуы)

3)         Жағымсыз иістің пайда болуы (жұмыртқаның шіруі)

4)         Газдың бөлінуі (ас содасы + сірке қышқылы)

5)         Жарық пен жылудың бөлінуі (жану, шіру).

 

№3 зертханалық  тәжірибе «Химиялық реакциялардың белгілері» жұмыс парағы үлестіріледі.

Қауіпсіздік ережелерін еске салады.

Жұмыс соңында қорытындыларын сұрайды.

Қосымша 1.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қалыптастырушы бағалау парағы үлестіріледі.

Қосымша 2.

Дәптерлерін ашып, тақырыпты, оқу мақсатын жазады

 

 

 

 

 

 

Жаңа тақырыппен танысып, дәптерге физикалық,химиялық құбылыстардың анықтамасын жазады.

 

 

 

 

 

 

 

 

Видеоматериал көреді, үш мысалдан келтіреді.

 

 

 

Химиялық реакциялардың белгілерін жазады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қауіпсіздік ережелерін еске түсіреді.

Жұмыс парағы бойынша жұмыс жасайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қалыптастырушы бағалау тапсырмаларын орындайды.

Табиғат құбылыстарына өмірден мысал келтіреді.

 

 

 

 

 

 

 

Табиғаттағы құбылыстарға мысалдар келтіреді

1.мұздың еруі

2.жапырақтың сарғаюы

3.сүттің ашуы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қорытынды жасайды.

(Бакытжанов Мухамеджан, Даулетхан Әміре, Бірлікбай Әлижан.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кері байланыс беру, қолдау көрсету.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дескриптор:

Жұмыс барысы бойынша химиялық реакцияларды жасайды;

Химиялық реакция белгісін кестеге жазады;

Қорытынды жасайды.

Кері байланыс беру, қолдау көрсету.

 

 

Дескриптор:

физикалық, химиялық құбылыстарды анықтайды;

-себебін жазады.

10 ұпайлық жүйемен бағаланады.

 

 

Оқулық Химия, 7 сынып,Оспанова М.К.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Презентация

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

https://yandex.kz/video/preview/3970200398224518395

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Презентация

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жұмыс парағы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қалыптастырушы бағалау парағы

Сабақтың соңы

 

 

 

 

 Үй тапсырмасы

Ауызша рефлексия жүргізіледі?

Бүгінгі сабақ ұнады ма?

Не ұнады?

Сіз үшін сабақ қай деңгейде өтті?

 

 

33 бет 1-8 тапсырма.

 

 

Өз ойларымен бөліседі.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қосымша 1

№3 зертханалық  тәжірибе «Химиялық реакциялардың белгілері»

Оқу мақсаты: - физикалық және химиялық құбылыстарды ажырату.

Құрал-жабдықтар мен реактивтер:

  • Штатив
  • Сынауықтар
  • Зертханалық қасық, шпатель
  • Мыс сульфаты ерітіндісі
  • Натрий гидроксиді ерітіндісі
  • Ас содасы
  • Фенолфталеин
  • Тұз қышылы

Жұмыс барысы:

Қауіпсіздік ережелерін еске түсіріңіз!

  1. Сынауыққа 4-5 тамшы мыс сульфатын және 4-5 тамшы натрий гидроксідін қасыңыз. Байқалған реакция белгісін кестегі жазыңыз.
  2. Сынауыққа 1 қасық ас содасын салыңыз, үстіне 3-4 тамшы тұз қышқылын қосыңыз. Байқалған реакция белгісін кестегі жазыңыз.
  3. Сынауыққа 4-5 тамшы фенолфталеин және 4-5 тамшы натрий гидроксідін қасыңыз. Байқалған реакция белгісін кестегі жазыңыз.

 

Не байқадыңыз?

Химиялық реакция белгісі

Қорытынды

мыс сульфаты+натрий гидроксіді

 

 

ас содасы+ тұз қышқылы

 

 

фенолфталеин+ натрий гидроксіді

 

 

Дескриптор:

  • Жұмыс барысы бойынша химиялық реакцияларды жасайды;
  • Химиялық реакция белгісін кестеге жазады;
  • Қорытынды жасайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қосымша 2

 

Оқушының аты-жөні___________________________________________________________

 

Қалыптастырушы бағалау

Оқу мақсаты:  -7.1.1.3 -физикалық және химиялық құбылыстарды ажырату.

Тапсырма

  1. Суреттерде біздің айналамыздағы әр түрлі құбылыстар көрсетілген. Осы суреттердегі құбылыстарды қандай құбылыстың түріне жатқызуға болады?

Физикалық және химиялық құбылыс белгілерін салыстырыңыз.  

Физикалық және химиялық құбылыстарға мысал келтіріп, себебін жазыңыз.

 

Сіріңкенің жануы, бұл _______________құбылыс болып табылады, себебі ___________________________________.

 

Қардың жаууы , бұл__________________ құбылыс болып табылады, себебі ___________________________________.

 

Мыстан жасалған бұйымдарда жасыл түсті қабаттың пайда болуы, бұл ________________ құбылыс болып табылады, себебі______________________________________.

 

_____________________________________________________________________________________ – бұл физикалық құбылыс,                   себебі _________________________________________.

 

 

_____________________________________________________________________________________ – бұл химиялық құбылыс,

себебі _________________________________________.

 

 

Барлығы [10]

Дескриптор:

  • физикалық, химиялық құбылыстарды анықтайды;
  • себебін жазады.

Бағалау критерийі:

  • әр дұрыс жауап 1 ұпаймен бағаланады.
Автор:
Нургазынов Қолғанат Ержанұлы, Құлжабай Қасымов атындағы №28 IT мектеп-лицейінің химия пәні мұғалімі.