Маған жақсы мұғалім бәрінен де артық, өйткені мұғалім мектептің жүрегі!
Республикалық апталық газеті

Нан қоқымын шашпаңдар. Сөйлем


15 февраля 2023, 02:54 | 1 261 просмотр



 

Бөлім:

Мәтін және сөйлем

Педагогтің аты-жөні:

 Омурзакова Л.Е

Пәні

Ана тілі

 

Сабақтың тақырыбы

Нан қоқымын шашпаңдар. Сөйлем

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

1.1.6.1 тыңдалым материалына қатысты өз ойын білдіру;

1.4.3.1 сөйлемді бас әріптен бастап жазып, соңына тиісті тыныс белгіні қою;

1.4.1.1 айтылуы мен жазылуы бірдей сөздерді есту, есте сақтау арқылы жазу

Сабақтың мақсаты

Өлең мазмұны бойынша өз ойын айтады.

Сөйлемді бас әріптен бастап жазып, соңына тиісті тыныс белгіні қояды.

Айтылуы мен жазылуы бірдей сөздерді көшіріп жазу, есте сақтау арқылы жазады.

                                                Сабақтың барысы

 

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы.

Ұйымдастыру.

2 мин

 

 

Психологиялық дайындық

Біз балдырған баламыз,

Құстай қанат қағамыз.

Дүниені аралап оқып білім аламыз.

Бір шумақ өлеңді хормен айтып, қимылдар арқылы денелерін жаттықтырады,зейіндерін сабаққа аударады.

 

Слайд

Суреттер

Үй тапсырмасын тексеру және пысықтау.

5 мин

 

«Доп лақтыру» әдісі үй тапсырмасын пысықтау

-Мәтінде не туралы айтылған.

-Науан қайда келді?

-Неліктен «Ас атасы- нан» дейді?

-Мәтіндегі сөйлемдерден соң қандай тыныс белгілері қойылған.

 

Дескриптор:

 -Сұраққа жауап береді

 - Мәтінді түсінеді.

 

Мәтін соңындағы сұрақтарға  жауап береді.

 

ҚБ. «Бас бармақ»арқылы бір-бірін бағалау.

 

 

 

Доп

Ортасы.

Жаңа білім

Тыңдалым

Айтылым

 

10 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабаққа кіріспе.

 

1-тапсырма. Өлеңмен жұмыс.

Аудио тыңдалым

-Нанның қоқымын неге шашуға болмайды?

-Өз ойларыңды айтындар.

Сөздікпен жұмыс

Кәрі, жас сөздерінің мағынасын түсіндіру.

 

Дескриптор:

 -Өлеңді тыңдайды.

 - Өз ойың айтады.

- Кәрі, жас сөздерінің мағынасын түсінеді.

 

Жұптық жұмыс

«Менің ойым» әдісі

Тапсырма

«Нан қоқымын шашпаңдар» өлеңін

дауыстап оқу

 

– Нанның қоқымын неге шашуға болмайды?

 

«Менің ойым» әдісі

Менің ойымша ....

Себебі .....

 

 

ЕБҚ оқушыға тапсырма

 Жұбымен бірге оқиды, талқылайды

 

 

Дескриптор:

1.Олеңді оқиды

2.Ойын айтады

3.Себебін анықтайды

 

 

 

Өлеңді тыңдайды.

 Сұрақтарға жауап береді.

 

 

 

 

Кәрі жасы ұлғайған, қартайған үлкен кісі.

Жас өсіп келе жатқан жасөспірім.

 

 

 

 

 

Жұптаса отырып, берілген тақырыпты біреуі дауыстап оқиды, екіншісі тыңдай отырып, ой түйеді. Бір-біріне түсіндіреді.

 Нан – ардақты ас. Бір үзім нан үшін қаншама адам аянбай еңбек етеді.

 

 

 

Оқушы«Менің ойым» әдісі

Бойынша өз ойын айтады.

 

 

ҚБ. «Тәтті тоқаш»

арқылы бағалау. Жауап берген оқушылар сурет алады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Аудиожазба.

«Тәтті тоқаш» суреті

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 мин

 

 

 

5 мин

 

Дәптермен жұмыс.

 

Тапсырма

 

Жаңылтпашты жатқа жаз.

   Қап-қап ұн алдық,

   Аппақ ұн алдық

 

 

ЕБҚ оқушыға тапсырма:

Жаңылтпашты көшіріп жазу.

 

Дескриптор:

-сөйлемді бас әріптен бастап жазады,

- тыныс белгіні қояды.

- есте сақтау арқылы жазады.

 

Көркем жазу

қадірлі қадірлі қадірлі шаттық шаттық

 

жаңылтпашты бірнеше рет оқып, тілдері жаттыққан соң, жатқа жазады.

 

 

 

ҚБ. «Тәтті тоқаш»

арқылы бағалау. Дұрыс жазған оқушылар сурет алады.

 

 

2 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

10 мин

Сергіту сәті.

– Балалар, нан көп болу үшін егін жақсы өсуі керек. Ал егін жақсы өсуі үшін жаңбыр көп жауғаны жақсы. Ылғал мол болса, егін бітік өседі. Ендеше, сергіту сәтімізді жаңбырмен байланыстырып жасайық.

 

Ұжымдық жұмыс

 

Ребусты шеш.Шешуіндегі сөзді қатыстырып,сөйлем құра.

Ауызшаорындалады.

-Тағам дегеніміз не?

- Нан тағамы туралы не білесің?

 

«Аяқталмаған сөйлем» әдісі

Нан – ... атасы

Нанды жерге ...

Нанның ... ешбір затты қоймайды

Нанды бір ... үзіп жемейді

 

 

ЕБҚ тапсырмасы

- Нан тағамдарын ата.


Дескриптор:

-Ребусты шешеді

-Сөйлем құрастырады

-Сұрақтарға жауап береді.

-Сөйлемдерді өз ойларымен аяқтайды.

 

 

  Сергіту сәтінің қимылдарын бірнеше рет қайталап жасайды.

 

 

 

 

 

Берілген ребусты шешеді. Шешуіндегі сөзді қатыстырып, сөйлем құрастырады.

 

Шешуі: тағам.

Анам дәмді тағам әзірледі.

 

Нан тағамға жатады

Тағамды адам жейді

Нан тағам

 Нан - бидай ұнынан жасалады.

 

Нан – ас атасы

Нанды жерге тастамайды.

Нанның үстіне ешбір затты қоймайды

Нанды бір қолмен үзіп жемейді

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Жарайсың, толықтыр» әдісі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ана тілі оқулығы

 1 сынып

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Соңы

3 мин

Кері байланыс

Оқушылар берілген суреттерді қоржындарға салады.

-Өте жақсы түсіндім, мен үшін қызықты болды.

(қызыл қоржынға)

-         Мен сабақты түсіндім

(көк түсті қоржынға)

-Түсінбедім,әлі де ізденуім керек.

 (сары түсті қоржын)

 

 Кері байланыс парағы

               

 

                  

Автор:
Омурзакова Ләйлә Ертісовна, Жетісу облысы Талдықорған қаласы Қ.Қасымов атындағы № 28 ІТ мектеп-лицейінің бастауыш сынып мұғалімі