15 февраля 2023, 02:56 | 1 180 просмотров
Пән: |
Жаратылыстану |
Бөлімі: |
"Табиғат физикасы" 5.2 Жарық |
Педагогтің аты-жөні: |
Шенгельбаева Карлыгаш Бикасымовна |
Күні: |
|
Сыныбы: |
2 |
Сабақтың тақырыбы: |
Қандай денелер жарықөткізеді? |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
2.5.2.1 кейбір денелердің жарықөткізгіштік қасиетін зерттеу |
Сабақтың мақсаты: |
Кейбір денелердің жарықөткізгіштік қасиетін зерттейді |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
Сабақтың басы 5 мин.
|
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығу арқылы жүреді. Оқу материалын жариялау «Мюсенберг» және «4 сурет,1 сөз » әдістері арқылы жүреді. Берілген сөздер арасынан мағыналы сөздерді тауып,тақырыпты шығарыңдар. Аптзптплқандайпьипденелерьилпьилпжарықьнелильлолвоаэдждилзөткізедіплипоипл -Қандай сөз шықты? -Ал енді берілген суреттерге қарап тақырыпқа қатысты, жарық өткізетін заттарды ата. - Ендеше бүгінгі сабағымызда не туралы болады деп ойлайсыңдар? Бүгінгі сабақтың тақырыбымен мақсатын хабарлау. |
Ширату жаттығуларды орындайды.
Мағыналы сөздерді тауып, тақырыпты шығарады.Сұрақтарға жауап береді. |
«Ауызша мадақтау» әдісі
|
|
||||||||
7 мин.
|
«Сен білесің бе?»айдары арқылы оқушыларға түсіндіру. Мөлдір дене жарықты жақсы өткізеді. Мөлдір заттар арқылы басқа нысанды көруге болады.Ал мөлдір емес дене жарықты жақсы өткізбейді. «Кинометафора» әдісі «Денелері судай мөлдір болатын әртүрлі тіршілік иелері». |
Мөлдір заттар арқылы басқа нысанды көреді.
|
Жарайсың!
|
https://thumbs.dreamstime.com/b/glass-water-pure-table-shallow-focus-33143183.jpg https://cdn.pixabay.com/photo/2014/09/04/05/27/milk435295_1280.png
https://youtu.be/FivA_hrVnWc |
||||||||
Сабақтың ортасы
8 мин.
|
Жаңа білімді игеру 1-тапсырма. Жұптық жұмыс.«Зерттеушілік конференциясы» әдісіТәжірибе. Үш стакан бірінде су, екіншісінде де сүт құйылған үшіншісіне қызыл түсті сусын және қолшам. -Қайсысы жарықөткізгіш, қайсысы жарықты өткізбейді? -Судың қасиеті қандай? -Қызыл түсті сусын жарықты қалай өткізеді? Дескриптор: -Су жарық өткізгіш,сүт жарық өткізбейтінін зерттейді; -Судың мөлдір қасиетін айтады; -Қызыл түсті сусын жарықты жартылай өткізетінін айтады. ЕБҚ оқушыға тапсырма: Сыныптағы мөлдір заттарды ата. Оларды қалай байқадың? |
Берілген тапсырма бойынша өз ойларын ортаға салып, пікірлерін білдіріп, жұптық талдау жасайды.
Сыныптағы мөлдір заттарды атайды. |
Бірін-бірі бағалайды.
Ауызша мадақтау |
Тәжірибе жасауға арналған құралдар: стакандағы таза су, сүт құйылған стакан, қызыл түсті сусын және қолшам
|
||||||||
9 мин |
(ТЖ)«Штурман және пилот әдісі» 2-тапсырма: 1-топ:Мөлдір немесе мөлдір емес денелерді анықта.
Дескриптор: -Мөлдір немесе мөлдір емес денелерді анықтайды. 2-топ:«Ойлан»әдісі Тапсырма:Ауа райын болжау. Ауа райы ашық кезде айналамыз дағы заттарды анық көреміз.Себебі ауа мөлдір.Ал тұман болғанда неліктен айналаны көру нашарлайды? Дескриптор: -Тұман болғанда неліктен айналаны көру нашарлайтынын болжайды. 3-топ: Суретпен жұмыс. Медузаны сипатта. Дескриптор: -Суретке қарап медузаны сипаттайды. ЕБҚ оқушыға тапсырма: Мөлдір дене немесе мөлдір емес денелерді сәйкес суретпен сәйкестендір.
Дескриптор: -Мөлдір және мөлдір емес заттарды сәйкестендіреді. (Ф.С):Келеңсіз ауа райында адамдардың жолға шығуға болмайтынын , оқыс құбылыстар орын алуы мүмкін екенін айтады. |
Оқушылар топпен жұмыс істейді.
Қандай дене жарық өткізетінін айтады
|
Өзара бағалауы
Сенің қолыңнан келеді! |
Жараты лыстану оқулығы
https://www.eurointegration.com.ua/images/doc/1/2/12cdb2a-single-use-plastic-ban-featured-image.jpg
https://ratatum.com/wp-content/uploads/2017/11/61-2-1024x683.jpg https://cdn.shopify.com/s/files/1/0130/8502/products/BOSTAMP15_2048x.jpg?v=1571438635
https://kk.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D2%B1%D0%BC%D0%B0%D0%BD
https://youtube.com/watch?v=Quo4lmNKv4Q&feature=share
|
||||||||
8 мин. |
Жеке жұмыс. «Дұрыс,бұрыс» әдісі. 3-тапсырма: Жарық өткізетін және жарық өткізбейтін заттарға мысал келтір.
Дескриптор: -Жарық өткізетін денелерге 3 мысал жазады. -Жарық өткізбейтін денелерге 3 мысал жазады. ЕБҚ тапсырмасы Жарық өткізетін және жарық өткізбейтін заттарды ата
|
Оқушылар сабақ бойынша түсінгендеріне кері байланыс береді
|
Дескриптор бойынша бағалау |
|
||||||||
Сабақтың соңы. 5 минут
|
«Жаңа сабақты қорытындылау. «Төрт сөйлем» әдісін пайдаланып сабақ бойынша түсінгеніңді айт. Пікір: Сабақты түсінгенің бойынша өз пікіріңді бір сөйлеммен айт. Дәлел:Өз пікіріңді бір сөйлеммен дәлелде. Мысал:Пікіріңді өмірмен байланыстырып, бір мысал келтір. Қорытынды: Тақырып бойынша қорытындылап айт. |
Оқушылар өздерінің тақырып бойынша түсінгендерін тұжырымдайды.
|
Оқушылар бір-бірінің сабаққа қатысу белсенділігінеқарай бірін-бірі бағалайды. |
|
||||||||
3 мин |
Үйге тапсырма: Оқулықтағы 74-75 бетті оқып келу Кері байланыс
|
Күнделікке жазады. |
|
Жараты лыстану оқулығы 2-сынып |