Маған жақсы мұғалім бәрінен де артық, өйткені мұғалім мектептің жүрегі!
Республикалық апталық газеті

Қазақстанның болашақ энергиясы. Жел, күн және су энергиясы.


26 мая 2023, 06:17 | 1 885 просмотров



              

Бөлім

 

Педагогтың аты-жөні

 Сабирова И.Т., Сомова Е.В., Рахметов С.М.

Күні:

20.04.23

Класс 10 «Д»

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспаған оқушылар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Қазақстанның болашақ энергиясы. Жел, күн және су энергиясы.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.2.4 көркем емес ішкі стильдің (очерк, мақала, эссе), публицистикалық стильдің әр түрлі жанрындағы мәтіндердің түрлерін, белгілерін және тілдік ерекшеліктерін анықтау;

 

10.3.2 ақпаратты график, кесте, диаграмма, инфографика түрінде, оның ішінде ИКТ көмегімен ұсыну;

Сабақтың мақсаты:

Ғылыми-танымал ішкі стильдің әр түрлі жанрындағы мәтіндердің түрлерін, белгілерін және тілдік ерекшеліктерін анықтайды, ақпаратты кесте және "менталды карта"түрінде ұсынады

Сәттілік критерийлері

Тапсырма нәтижелері бойынша сыныптасына кері байланыс пен ұсыныстар береді:

Сыныптастарының кері байланысын және өзін-өзі бағалауын ескере отырып, өз жұмысын түзетеді және өңдейді

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

2 мин

1.Ұйымдастыру кезеңі.

 

Үш тілде сәлемдесу

 "Күлімсіреу", "үш шапалақ"

Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру.

Панорамалық сабақ бүгін бізге зерттеу бойынша өткізілген ашық сабақтар жүйесіндегі жұмысымыздың негізгі идеяларын бөліп көрсетуге көмектеседі.

 

Оқушылар орындарына отырады. Керек-жарақтардың бар-жоғын тексереді.

 

 

бейнеролик

суреттер мен пазылдар

 

Жаңа материалды зерттеу

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың тақырыбын бекіту, сабақтың мақсаттарымен, бағалау критерийлерімен, дескрипторлармен танысу.

 

Табиғи энергия атаулары бойынша оқушыларды топтарға бөлу:

1 топ: Күн энергиясы (қазақ тілі эксперттері),

2 топ: Ветровая энергия(эксперты рус.языка)

3 топ: Воднаяэнергия (эксперты англ.языка)

 

 

 

Мәтіналды кезеңі

Өзектендіру

 «Миға шабуыл»       

              

 1-тапсырма. ЭНЕРГИЯ сөзімен "АКРОНИМ" жасаңыздар

Барлық 3 топқа арналған тапсырма

Критерилер:

1. топта талқылау;

2. А4 парағында тапсырманы орындау;

3. жұмысты ұсыну

 

 

 

 

 

Мәтіндік кезең

"Кері байланыс картамен" танысу

"Ішкі дүниеңе қарау" стратегиясы

Сіздің жалпы іске қосқан үлесіңіз

 (әр кезең үшін әрекет етістіктерін пайдаланып жазыңыз)

Эмоциялар (смайликтер)

 

1.ризамын 2.сенімдімін

3.сенімді емеспін

Бұл тақырып маған болашақта қандай пайда тигізеді?

1. күнделікті өмірде

2.ғылымда

3.мамандықта

Сабақты қабылдауыңызға сәйкес келетін фразеологизмнің немесе мақал-мәтелдің астын сызыңыз

Сабақ нәтижесінің

10-балдық шкаласы.

Әр кезеңде

1.

 

 

Құлақтың шетімен естідім

 

 

2.

 

 

Қарғаларды санадым

 

 

3.

 

 

Миімді қозғадым

 

Қорытынды:

 

 

 

 2-тапсырма. "Энергия"тақырыбындағы лексикалық жұмыс. Максималды – 3 балл

 

1. Энергия көзі

2. Табиғаттың күші

3. Сарқылмас күш

4. Халықаралық көрме

5. Баламалы энергия

6. Болашақ энергиясы

7. Энергия өндіру

8. Табиғатты қорғау

 

 

1. Сөз тіркестерінің орыс және ағылшын тілінде аудармасын жазу.

2. Берілген сөздермен жай, салалас құрмалас, сабақтас құрмалас сойлемдер құрастыру

  

 

3-тапсырма. "Менталды картамен" жұмыс істеу-барлығы 10б.

Критерийлер

1 Мәтінді оқыңыз

2"менталды карта" ұяшықтарын толтырыңыз

3 энергияны қолдану туралы сұрақтар құрастырыңыз (2 "қалың" 1 "жұқа" сұрақ)

4 презентация (қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде)

 Оқушыларға ғаламдық энергетикалық мәселелерді шешу жолдары туралы  нелерді білетіні бойынша сұрақ қойылады.

 

 

 

 

Мәтінсоңы жұмыс:

 

1.     Әр топтың жобасын қорғау

2.     Проблемалық сұраққа жауап беру

 

- Сіздің отбасыңызда қандай энергия түрі қолданылады?

 

Сабақтың мақсаттары мен тақырыбын тұжырымдайды.

 

 Өз ойларын айтады, жұмысты өзара бөледі, спикерді таңдайды

 

 

 

 

«Энергия» сөзімен акроним құрастырады,жұмыстарын тұжырымдайды

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылар "кері байланыс картамен" танысады, оны толтыра бастайды

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылар кестені толтырады, сөз тіркестерімен сөйлемдер жасайды

 

 

 

 

 

Әр топ өз мәтінін оқиды, зерттелген материалдан негізгі ақпаратты таңдайды, ұсынады және "менталды картасын" жасайды

 

ГР. Оқушылар бірлесе отырып мақсатқа, мақсатты аудиторияға, оқырманға әсер етіп, семантикалық тұтастыққа және логикалық дәйектілікке байланысты бір-бірінің жұмысын дескрипторлар бойынша бірлесіп бағалайды, түзетеді және өңдейді

 

Мұғалімнің ауызша бағасы

 

1

2

3

 

+

+

 

+

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Критерийлер бойынша өзара бағалау

Дескриптор:

1. Ассоциативті сөздер қатарын құрайды – 1б;

2. Жұмысты рәсімдеді– 1б;

3. Жұмыстарын қорғайды – 1б;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дескриптор;

1. Сөз тіркестерін аударады-1б;

2. Лексика бойынша білімдерін көрсетеді -1б;

3. Сөйлемдерді құрастырады – 1б;

 

Дескриптор;

1. "Менталды карта"ұяшықтарын толтырады-2б.;

2. Сұрақтар құрастырады -3б;

3. Жоба жұмыстарын қорғау – 3б.;

4. Проблемалық сұраққа жауап береді – 2б

 

 

 

 

 Сабақты қорытындылау (2 мин)

 

 

 

 Сабақты қорытындылау

 

«Кері байланыс рингі»

 

"Кері байланыс картасы" бойынша әр оқушының қорытындысын шығару

Оқушылар өздерінің негіздеу қабілеттерін көрсетіп,

жаңа материалды түсініп, үш тілде жаңа лексиканы қолдана отырып, жобамен жұмыс жасайды.

 

Өзін-өзі бағалау

 

 

Кері байланыс парағы, стикерлер

             

 

 

 

 

 10" Д " сынып оқушысының рефлексивті картасы аты-жөні _______________________

Сабақтың тақырыбы: Қазақстанның" болашақ энергиясы"

Сіздің жалпы іске қосқан үлесіңіз

 (әр кезең үшін әрекет етістіктерін пайдаланып жазыңыз)

Эмоциялар (смайликтер)

 

1.ризамын 2.сенімдімін

3.сенімді емеспін

Бұл тақырып маған болашақта қандай пайда тигізеді?

1. күнделікті өмірде

2.ғылымда

3.мамандықта

Сабақты қабылдауыңызға сәйкес келетін фразеологизмнің немесе мақал-мәтелдің астын сызыңыз

Сабақ нәтижесінің

10-балдық шкаласы.

Әр кезеңде

 «Акроним»

 

 

 

Құлақтың шетімен естідім

 

 

Лексикалық жұмыс

 

 

 

Қарғаларды санадым

 

 

«Менталды карта»

 

 

 

Миімді қозғадым

 

Қорытынды:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рефлексивная карта ученика(цы) 10 «Д» класса Ф.И._______________________

Тема урока: «Энергия будущего» Казахстана

Ваш вклад в общее дело

(написать, используя глаголы действия по каждому этапу

Эмоции

(смайлики)

 

1.доволен

2.уверен

3.не уверен

Как эта тема пригодится в будущем

 

1.в быту

2.в науке

3.в профессии

Подчеркнуть фразеологизм или пословицу, соответствующую вашему восприятию урока

Результат деятельности за урок

по 10 –бал. шкале

На каждом этапе

 «Акроним»

 

 

 

Слышал краем уха

 

 

Лексическая работа

 

 

 

Считал ворон

 

 

«Ментальная карта»

 

 

 

Шевелил мозгами

 

Итог:

Приложение:

 

 

  • 3. Энергия воды
    Еще в древнем Египте и Римской империи энергия воды использовалась для привода рабочих машин, в том числе мельниц. В средние века водяные мельницы применялись в Европе на лесопильных и целлюлозно-бумажных предприятиях. С конца XIX века энергию воды активно используют для получения электроэнергии.

    Обсудите с одноклассниками: какие, по вашему мнению, виды энергии используются в нашей стране? Почему?
  • Какой вид энергии используют в вашей семье?
  • Какую важную информацию вы получили из сюжета?

 

Автор:
Сабирова И.Т., Сомова Е.В., Рахметов С.М.