Маған жақсы мұғалім бәрінен де артық, өйткені мұғалім мектептің жүрегі!
Республикалық апталық газеті

Ақан сері шығармаларын талдау


13 апреля 2012, 15:42 | 5 189 просмотров



Сабақтың мақсаты:

а/ білімділік: Ақан серінің ақын, көсемсөз шебері, тілші және сазгерлігін таныту.Шығармаларының негізгі тақырыбына, көркемдік құрылысына талдау жасау.

ә/дамытушылық: Ізденістерге негізделген жұмыс түрлерін өз бетімен орындауға дағдыландыру. Өз ойын ашық айтуға, көркемдеп еркін сөйлеуге, мәнерлеп оқуға үйрету.

б/ тәрбиелік: Оқушыларды адамгершілікке, сапалы білім алуға тәрбиелеу.Музыка өнерін бағалауға жетелеу.

Әдістемелік мақсаты: Көркем шығарманы талдауға үйрету, сол арқылы өмірді таныту, өмірге деген көзқарасын қалыптастыру, мінез-құлқына ықпал ету.

Сабақтың түрі: білім дағдысын қалыптастыру.

Сабақтың типі: тақырыпты терең меңгерту

Әдіс -тәсілі: түсіндіру, талдау,жинақтау, сұрақ-жауап

Көрнекілігі: слайд, оқулық

Пәнаралық байланысы: тарих, музыка

Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі:

-Сәлемдесу

-Оқушылар назарын сабаққа аудару

-Кезекшілер есебін тыңдау, оқу құралдар-

ын тексеру

2. Үй тапсырмасы

1.Ақан Қорамсаұлы өмір сүрген кезең?

2.Туған аймағы, шыққан ортасы, ата тегі?

3.Білім алу жолындағы өзгерістері

4.«Сері» атануының себебі?

5.Жастық,бозбалалық кезіндегі көп жырлаған тақырыбы?

6.Өмірінің соңғы кезеңі?

Мұғалімнің кіріспе сөзі:

-Балалар, өткен сабақта әнші-ақындар шығармашылығының бір тұлғасы Ақан сері Қорамсаұлы жайында сөз еткенбіз. Бүгінгі сабақта Ақанның шығармаларына талдау жасауымыз шарт. Ендеше Ақан серіге мінездеме беріп көрелік.

Ақан серінің жан серіктері:

1.Сүйген жары Ұрқия

2.Жалғыз баласы Ыбан

3.Қыран құсы Қараторғай

4.Құмай тазысы Базаралы

5.Жүйрік аты Құлагер

Шығармашылық жұмыс: «Ақанның ақындығын пір тұтамын» ойтолғау.

Ойлан тап: Өлеңдерді құрылысына қарай талдау

1.Жақсының өзі өлсе де сөзі өлмейді,

Жаманнан үлгі болар сөз қалмайды. /жақсы мен жаман/

2.Ақ қаудың астығы жоқ шайнағанмен,

Құр тілдің пайдасы жоқ сайрағанмен.

/Асыл мен жасық/

3.Үйренген халықпыз ғой шегіншекке,

Кәсіпсіз сахарада еріншекке.

Байлар жүр малша күйсеп, малын бағып,

Ұйқымен өмірі өтіп тектен-текке.

/заман туралы/

4.Құлпырған күлте жібек құйрығың-ай,

Суырылып топтан озған жүйрігім-ай.

/Құлагер/

5.Жігіттің шешендігін дауда сына,

Мақтаған қыран құсты ауда сына.

/Жігіттерге/

Тақтамен жұмыс: «Құлагер» өлеңіне сатылай кешенді талдау жүргізу

Сабақты бекіту: Ақан серінің «Балқадиша» әнін топпен орындату.

Сабақты қорыту: Ойқорыту. «Біз бүгін нені білдік?»

Үйге тапсырма: «Жақсы мен жаман» өлеңін жаттау

Оқушы білімін бағалау.

Ж.А.МАМРАЕВА,

Ы.Алтынсарин атындағы орта мектеп қазақ тілі мен әдебиет пәнінің мүғалімі

Сарқан қаласы

Сарқан ауданы

The Leader of the XXI Century

Objectives: 1. To give more interesting information about Great Britain , it’s famous people and to explain the role of British people in developing the World‘s Science, History, Literature and Culture.

2.SWBAT speak in English, give the correct answer, use their knowledge in the spheres: science, physics, geography, literature, history and biology. To develop students‘ listening, speaking skills and their abilities of critical thinking. Enrich general outlook and enlarge vocabulary.

3. To bring up students to be polite, hardworking and respect the famous people, History and literature of Britain, to be interested in reading English novels, to be well- bread and highly intellectual educated personality.

Equipments: computers, an electronic book: slide ‘’Welcome to Great Britain’’ «Famous people» Encyclopedia-2007 «Almaty kitap», pictures 1-9, the wallpaper «Do you know the English literature?»

I.Organization moment.

Good afternoon, dear quests, teachers and students! You are welcome to our intellectual competition «The Leader of the XXI century «! Please, meet our players! They are:

Bazarbek Yerkezhan and Zholzhaksynov Yerzhan from the 10-th «A» form, Zholzhakcy Almagul, Mukan Aziza, Malicova

II. «Hi, it’s me!»

First of all students introduced themselves, said about their family, hobbies and the motto of their life.

III. Teacher introduced with the members of the jury and with the rules of the Game.

IV. «It’s my choice!»

Students choose one of the spheres of science and gave answers immediately.

Questions about English Literature :

1.Who wrote the «Romeo and Juliet» and said the well –known impression «TO BE OR NOT TO BE»? (William Shakespeare )

2.Who was the author of the «Treasure Island»? (Robert Lewis Stevenson)

3.Who wrote detective stories, whose books were translated into 103 languages? ( Agatha Christie )

4.Who was the author of the «Robinson Crusoe»? ( Daniel Defoe)

5.What was the name of the Opera Ghost? (Erick)

6.Who wrote «The picture of Dorian Grey»? (Oscar Wild)

Questions about History of The United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland:

1.When took place The Great Fire of London? (in 1666)

2.Who was the most popular Princess of Great Britain?

(The Princess Diana )

3.Who was the mother- Queen who lived about 100 years long in 1900-2002? (The Queen Elizabeth , the first member of the British Royal Family)

4.The queen who was on the throne about 63 years in 1837-1901? (The Queen Victoria)

Questions about FAMOUS PEOPLE of Great Britain:

1.Who in 1876 invented the telephone? (Alexander Graham Bell)

2.Who was the prime Minister of Great Britain whose nickname was the «Iron lady» ? (Margaret Thatcher)

3.What ancient historical branch of Parliament is not elected by citizens ? (The House of Lords)

4.The oldest universities of Great Britain? (Oxford and Cambridge)

5.The nickname of the British flag? (The Union Jack)

6.Who developed the theory of gravity? (Isaac Newton)

7.Who developed the theory of the origin of Spices? (Charles Darwin)

8.Who travelled as a sailor three times to Australia, New Zeeland and Antarctic and was killed by the native people of Hawaii? (Games Cook 1728-1779)

9.Who discovered the penicillin’s curative properties? (Sir Alexander Fleming , Lord Florey, And Sir Ernest Chain )

10. Who won the Nobel Prize for the discovery of DNA?

(Dr Francis Crick, Professor Maurice Wilkins and American Professor James Watson)

Questions about Holidays of Great Britain:

1.When British people celebrate Thanksgiving Day? (the fourth Thursday of November)

2.When British children Says: «Trick or treat Money or sweet»?

(Halloween on the last night in October)

3.When They celebrate the official birthday of the Queen ?

(in June , actual in The 21 of April)

4.When is the Christmas in England ? (first day Christmas Eve – 24 .12 the second day Christmas Day 25.12 And The third day Boxing Day – 26 /12)

5.When is the Sent Patrick’s Day?

6.When is the Edinburgh Festival in Scotland? (The last two weeks of August every year)

V.Generalizing: The Jury announced the Leader and gave the prize.

VI.Congratulations! Students from 8-11 forms sang English songs.

Teacher: Dear guests, players I think we had a good, helpful, useful and

Interesting time today. Thank You for participation and so active game!

I wish you success in learning foreign languages.

Г.С.КАНАГАТОВА

Герасимовка орта мектебі, ағылшын тілі мұғалімі,

Алакөл ауданы

Связь управления и согласования

Цели:

1. Формирование навыка составления словосочетаний, исходя из строения и способа подчинительной связи; развитие навыка поиска информации в тексте и продуцирования текста с использованием заданных слов.

2. Воспитывать познавательный интерес к изучаемому языку путем использования занимательного материала.

3. Развивать диалогическую и монологическую речь, память, мышление.

Наглядность: интерактивная доска, дидактический материал

Методы и приемы: словесно – практический, наглядно – иллюстративные

Тип урока: урок повторения

Ход урока:

1 Орг. момент

2 Опережающее домашнее задание

3 Актуализация

Блиц - опрос

1 Что такое словосочетание?

2 Чем отличается словосочетание от слова?

3 Из каких частей состоит словосочетание?

4 Как связаны по смыслу слова в словосочетании?

5 Что такое согласование?

6 Что такое управление?

Опорная схема «Способы подчинительной связи в словосочетании».

4 Закрепление материала

Уровень 1

1 Найдите словосочетания со способом подчинительной связи – управлением.

Впервые в жизни отправлялся мальчик в открытое море с настоящими охотниками, на настоящую большую добычу, в большом родовом каяке.

Уровень 2

2 Записать словосочетания по группам в соответствии с приведенными схемами.

Прилаг. + сущ. Гл. + сущ. в Тв.п.

Сущ. + сущ. в Р.п. Нареч. + гл.

Гл. + сущ. в В.п. Нареч. + нареч.

Белое пятно, очертания земли, напоминать ухо, бежать краем, очень трудно, напоминать издали, пятно снега.

Уровень 3

3 Игра «Кто правильно?»

Составить словосочетания из следующих слов. Укажите способ связи.

Ветер, сопка, пятно, трубка, Большой, коричневый, красноватый, ночной,

лицо, глаза, лучи. деревянный, солнечный.

4 Продолжите словосочетания. Укажите главное слово.

Набегали (на что?) … , хотелось взяться (кому?) … за (что?) … .

5 Шарада. Ребусы.

Отгадывание слов. Составление словосочетаний.

5 Тестовые задания по теме «Словосочетание».

6 Итоги

Выставление оценок, их комментарий.

7 Рефлексия

Домашнее задание. Творческая работа.

Г.Ж. АЛТЫНБЕКОВА,

учитель русского языка и литературы средней школы им. Е.Сикымова с дошкольным мини – центром Аксуского района

Сөз тіркесі, күрделі сөз, тұрақты тіркес

Сабақтың мақсаты: сөз тіркестерін күрделі тіркес пен күрделі сөздерден ажырата білуге дағдыландыру.

Сабақтың міндеттері:

Білімділік: сөз тіркестерінің күредлі тіркес пен күрделі сөздерден ерекшелігін таныту арқылы тілдегі өзіндік қызметін таныту;

Дамытушылық: жаттығу жұмыстары нәтижесін-

де білік дағдыларын қалыптастыру;

Тәрбиелілік: адамгершілік тәрбиесі мен ақыл-ой тәрбиесін беру.

Оқытудың әдісі: түсіндірмелі, практикалық

Типі: білік пен дағдыны қалыптастыру

Қолданылған технология: деңгейлік тапсырмалар

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру

1.Сөз тіркесінің жасалуы.

2.Синтаксис

3.Сөз тіркесіне жазған мысалдарды тексеру

ІІІ. Актуалдау кезеңі

ІУ. Жаңа сабақ.

Қызыл ала көйлек киген көршінің қызы үріп ауызға салғандай екеніне таңғалдым.

Сөз тіркесі: қызыл ала көйлек, көршінің қызы.

Күрделі сөз: қызыл ала.

Тұрақты тіркес: үріп ауызға салғандай.

Әр сөзге сұрақ қоюға болатынын бақылату арқылы сөз тіркесінің ерекшелігіне көңіл бөлу. Сөз тіркесінің әр сөзіне сұрақ қоюға болатыны түсіндіріледі. Күрделі сөз бен тұрақты тіркестердің жасалу ерекшелігіне назар аударту.

У. Дамыту кезеңі.

247-жаттығу ауызша орындалады.

5 сөз тіркесі, 5 күрделі сөз, 5 тұрақты тіркестен мысалдар айту. Сұрақтар қойып, түріне ажырату.

Компьютерге деңгейлік тапсырмалар жазылып қойылған. Оқушылар тапсырманы компьютерге орындайды.

І деңгей. Сөз тіркестерін, тұрақты тіркесті, күрделі сөздерді топтап жаз.

Екі бөлмелі, туған жер, отыз төрт, қой аузынан шөп алмас,ардақты адам, ит тұмсығы өтпейтін, әдеби кітап, ала жаздай, Елек өзені, таза үй, озат оқушы, мақсатқа жету, торы ала, ертеден қара кешке дейін, ауыл жастары.

ІІ деңгей. Көп нүктенің орнына қажетті тіркестерді қойып жаз.

Оның мына сөзі (төбемнен жай түскендей) етті. Шешесіне екеуі қайтып (тіл қатысқан) жоқ.

Ала көлеңке үй іші (құлаққа ұрған танадай). (Дөңгелек үстелді) қойып, сабағымды оқыдым.

Менің уақытымның көбі (әдеби кітап) оқуға кетеді.

Шоқан- қазақтың (аса дарынды ғалымы). Ол (Құсмұрын бекінісінде) дүниеге келген.

Жәукеде (зәре) жоқ. Кешкілік Асан үнсіз ғана кітап (оқып отыр екен)

ІІІ деңгей. Сөз тіркесінің құрамындағы күрделі сөздер мен тұрақты тіркестердің бағыныңқы не басыңқы болып тұрғанын анықта.

Баласы зықысын шығарды

Сөзіне құлақ аспады

Жүз отыз оқушы

Күзге қарай оралады

Ақ боз ат

Сәби құлап қала жаздады

Қос күреңді көрді

Жыл бойы еңбектенді

Өзіңе ұнаған сөз тіркестерін қатыстырып сөйлем құра

IV деңгей

Сөз тіркесін, күрделі сқз, тұрақты тіркесті қатыс-

тырып «Мейірімділік» тақырыбында шағын ойтол-

ғау жаз.

Бекіту. 248-жаттығу. Сөз тіркестерін, күрделі сөздерді, тұрақты тіркестерді бөлек жазу. Байланысу тәсілдеріне көңіл бөлу.

Қорыту. Жаттығу мәтініндегі қазақ тұрмысына талдау жасап, лайықты сөз тіркестеріне талдау жүргізу.

Үйге: 250-жаттығу.

Оқушылар еңбегін бағалау.

Г.А.САДЫРБАЕВА,

Амангелді атындағы мектепке дейінгі шағын орталығы бар орта мектептің қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі

Көксу ауданы