15 июня 2012, 01:23 | 6 982 просмотра
Сабақтың тақырыбы: Көп таңбалы сандарды ауызша қосу және азайту тәсілдері.
Сабақтың мақсаты: Көп таңбалы сандарды қосу және азайтудың ауызша есептеу тәсілдерін орындауға үйрету.
Тапқырлықты, ой ұшқырлығын, және шығармашылық қабілетін, сөйлеу тілін, өздігінен әрекеттенуін дамыту.
Ұқыптылыққа, тазалыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ.
Әдісі: Түсіндіру, сұрақ-жауап,өздік есептеу,ой қозғау.
Сабақ барысы.
І-Ұйымдастыру кезеңі.
-Математика-ең негізгі ғылым бұл,
сондықтан да, сол ғылымның тілін біл.
ІІ-Мақсат қою кезеңі.
-Балалар, бүгінгі сабағымызда көп таңбалы сандарды қосамыз және
азайтудың ауызша есептеу тәсілдерін орындаймыз.
Еске түсірейік.
1.-Көп таңбалы сандарда неше клас барын білеміз?
2.-1класта неше разряд бар?
3.-2кластын атын ата.
4.-Сонын ішінде неше разряд бар?
ІІІ-Жаңа сабақ.
Тапсырма.(1 слайд) Көп таңбалы сандармен жұмыс./
100.000.000 375 645941
670 789123
2.Тапсырма.(2 слайд)
-Тапсырманы қалай орындадық ?
-Не құрдық?
3. Оқулықпен жұмыс.N2
2900+40000 59000-23000
39700+400 50000+58000
60000-17000 500+586000
77000+46000 76000-29000
700+46800 65000+90000
100000-39000 65000+900
ІV-Жаңа сабақтың түсінгенін тексеру кезеңі
4.Карточкамен жұмыс.(оқушылар тақтада шығарады)
90105+20+2000 47001+500+1000
4000+10000+200 563784-60000-80
78143-700000-100 20+4+70000+2000
5. (3 слайд) N4
Бос орынға төменде берілген сандарды кезегімен жаза отырып,
өрнектер құрастыр. Олардың мәнін тап.
327+ -------- + 36
114 103 333 64 524
V-Бекіту кезеңі.
6. N5
Ш:144м:9м=16м
Ж:ұзындығы 16м.
Р-?
Р (16м+9м) 2=50м
7. (4 слайд)
Өрнектің мәнін тап. Өрнектің мәнін өсу ретімен орналастырсан.
Кәсіп иесінің аты шығады.
Р 240:8 9 Е (388+112) 10
Ф 84:6 2 М 800-(35+15)
Е (480+320):8 Р 5000+100+1
Ф Е Р М Е Р
28 100 270 750 5000 5101
8. N6 –Есепті шығар.
Фермер 252кг пиязды 9 қапқа және 448кг картопты 8 қапқа тең бөліп салды. Пияз салынған қап картоп салынған қаптан неше есе жеңіл?
Ш: 1) 252 : 9=28кг
2) 448 : 8=56кг
3) 56 : 28= 2
Ж: 2 есе жеңіл.
9. Логикалық тапсырма.
-Екі қызда бірнеше алма бар. Егер бір қыз екіншісіне 2 алма берсе
онда 2 есе аз болып қалады, ал егер екінші қыз екі алма берсе, екеуінікі тең болады. Қыздарда басында қанша алма болған?
7. Арыстанды жинау.Шығармашылық жұмыс.
- Қорытынды.
- Не білемін?
- Не білгім келеді?
- Не білдім?
VІ-Үй тапсырмасы N37