22 июня 2012, 11:45 | 3 298 просмотров
Ана тілі
Тақырыбы : "Жылқы" . Сәбит Мұқанов .
Мақсаты: Оқушыларды мәтіннің мазмұнымен таныстыру ; мәтіндегі негізгі ойды, идеяны ұғындыру ; мәтін бойынша танымдық тапсырмалар беру, өз ой ларын тұжырымдап жеке , топта жұмыс жасау . Көп ізденуге , бірін – бірі тыңдап , өз. ойын , ірікпей айтуға дағдыландыру . Төрт түлікті күтіп баптауға, қамқоршы болуға тәрбиелеу
Сабақтың түрі : дамытушылық , саяхат сабақ .
Сабақтың әдісі : сын тұрғысынан ойлау , үш фазаны қолдану (қызығушылықты ояту,
мағынаны таныту , ой – толғаныс )
Көрнекілік : ватман , маркер , суреттер , кітап , саяхат сызбасы , көлік суреті , сөзжұмбақ ,
нақыл сөздер ., Төрт түлік ( кітап )
Туған қалаға саяхат . ( Аялдамалар )
№ 12 О М Г
ЖМУ
Заң колледжі
Алаң
Еркін ауылы
Ипподром
Сабақтың барысы :
1. І аялдама № 12 ОМГ Ұйымдастыру кезеңі .
Оқушылардың назарын сабаққа аудару .
2 . ІІ аялдама « Еңбек » ( ЖМУ)
Қызығушылықты ояту . Сөзжұмбақ шешу .
Балалар , қазір біз Сәбит Мұқановтың « Жылқы » атты әңгімесімен танысамыз .
Әрқайсысымыз жылқы туралы не білетінімізді жазып шығайық . Енді жұптарды
тыңдайық .
1. Жылқы қайда тұрады ?
2. Олар не жейді ?
3. Бізге қандай пайдасы бар ?
4. Жылқы қандай жануар ?
5. Жылқының пірі не ?
6. Жылқыны жасына қарай ата .
Оқушылардың жауаптары тыңдалады .
3 . ІІІ аялдама « Білім » (Заң колледжі )
Сәбит Мұқанов туралы мағлұмат беру .
шығармалары
-Сұлушаш поэмасы
- Ботагөз романы
- Шоқан Уәлиханов трагедиясы
- Өмір мектебі
- Балуан Шолақ повесі
- Ақ аю
4 . ІV аялдама « Алғырлар» ( Алаң , телеком )
Төрт түлік мал туралы не білесің ?
Табиғатта еркін жүрген аңдарды - жануарлар дейміз . Адамдар ертеде сол жануарлардың етін жеп , сүтін ішу үшін және басқа да қажетіне жарату үшін қолға үйреткен . Қолға үйір болған жануарларды « мал » деп атаған .
Түлік дегеніміз не ?
« Түлік »деген – адамдардың өте жақсы көріп , ерекше қамқорлықпен бағып күткен малдары .
Төрт түлік
-жылқы
-түйе
-сиыр
- қой мен ешкі
5. V аялдама « Білгірлер » ( Еркін ауылы ) Қазақ төрт түлікті екі топқа бөлген :
1. Ірі қара ( жылқы , сиыр , түйе ) 2. Ұсақ мал ( қой , ешкі ) .
« Қара » деген сөз түліктің денелі екенін білдіреді . Ұсақ дегені денесінің кішкене
екенін білдіреді . Қой мен ешкі ұсақ мал болып есептеледі .
Қазақ халқы жылқыны жеті қазынаның бірі деп санаған .Ол киелі деп есептеліп ,
оған жыл қайыруға жетінші орын берді . Жылқының сорпа майы қыста қатпайды .
Қымызы өкпе ауруына ем . Жылқыға жылан жоламайды . Жылқыда өт жоқ . Дүние
жүзінде қазір жылқының 250 – ден астам жылқы тұқымы бар .
жылқы тұқымдастар
- Зебра ( жолат )
-Құлан
- Тарпан
- Тұзат ( Пржевальский жылқысы )
- Домбай ( жабайы есек )
Мағынаны ашу .
Тақырыппен жұмыс . Өз бетінше жұмыс жасап , insert ( түртіп алу ) жүйесін қолдану . V – білемін
? - білмеймін
+ - жаңа білім
_ мені таң қалдырды
Топпен жұмыс
1 – топ : Жылқы – түлік патшасы ,
Түйе – түлік қасқасы деген мақалдан не аңғардың ?
2 – топ: Қазақ халқы жылқыны неге қастерлеген ?
3 – топ : Үлкендер сендерді еркелеткенде неліктен « құлыным » , « ботам » ,
« қозым » дейтінін түсіндіріп бер .
Шығармашылық жұмыс
1 - топ : Жылқы туралы мақал - мәтелдер , жұмбақ айтыңдар .
2 - топ : Жылқының суретін салып беріңдер .
3 – топ : Жылқының адамға пайдасы туралы әңгіме жазыңдар .
Венн диаграммасы .
Ой – толғаныс ( кесте толтыру )
Дәптермен жұмыс .
Қос – шөп шабу , егін салу , егін жинау , жылқыны қысқы отарда бағу кезінде көшіп – қонуға ыңғайлы , тігуі , жығуы оңай баспана .
VІ аялдама Білімді сынау . ( Ипподром )
Мини – тест
1. Тұлпар дегеніміз –
а) Ең жүйрік ат
ә) бие
б) тай
2. Жылқы неше жыл өмір сүреді ?
а ) 15 – 17жыл
ә ) 55 жыл
3. Бие дегеніміз –
а) құлындайтын аналық жылқы
ә) күш көлігі , құлын бермейді
б) жұмыс аты ( тұғыр )
Қорытынды . Әр топ өз аттарын қорғайды . Әр топты , жеке оқушыларды бағалау .
Біз не білдік ?
Біз нені үйрендік ?
Қандай сұрақтарың бар ?
Үйге тапсырма : Жылқы мәтінін оқу ( 230 – 231 бет ) мақал – мәтелдер . жұмбақтар тауып келу .