1 февраля 2013, 17:06 | 3 116 просмотров
Сабақтың мақсаты: 1.Білімділік.Біріккен сөз жайында түсініктерін пысықтау, алған білімдерін саралап жинақтау. Сөз байлығын арттыру, сауатты жазуға дағдыландыру.
2. Дамытушылық. Сөйлеу дағдыларын дамыту, өз ойын тиянақтап, дәлелдеуге дағдыландыру.
3. Тәрбиелік . Өз әрекетін жоспарлауға , жүйелеуге, топта ынтымақтастықпен бірлесіп жұмыс жасауға үйрету.
Сабақтың типі: Жаңа сабақты игеру.
Құралдар: Оқулық, А-4 форматындағы қағаз,кесте, сызба.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: Сұрақ-жауап, көрнекілік, іздену, ойын, топтық жұмыс, жеке жұмыс.
Көрнекілік: Үлестірме қағаз, фигуралар, гүл, ашық хат.
Топқа бөлу: «Сыңарын тап» ойыны. Ашық хаттың екінші қиындысын іздеп тауып, топқа бөліну.
Тапқан оқушы сол қиындыдағы сөзді оқып, ережесін айтады.
Сабақтың барысы: I.Ұымдастыру кезеңі. Сабаққа дайыдық.
II. Үй жұмысы. №30. Оқу. Ереже.
III. Мақсат қою кезеңі: Сабақтың тақырыбын, мақсатын хабарлау.
IV.Жаңа сабақ: Біріккен сөз.
Көркем жазу: Әріп, буын, сөз, сөйлем жазу.
V. Жаңа материалды түсіндіру: «Фигураны тап» ойыны.
1. Жеке жұмыс: Әр бала фигуралардың ішінен күрделі сөзді тауып қалай жасалғанын айтады. Сөз құрамына талдайды.(екі түбірдің бірігуінен жасалған).
Шаршы, төртбұрыш, үшбұрыш, көпбұрыш, кесінді.
2. Топтық жұмыс: «Бәйге» ойыны. Сұраққа тура жауап беру.№32. Берілген сөздерді
оқып, сөз құрамына талдау. Әр сөз неше түбірден құралған?
1-топ: Жер аттары: Айнабұлақ,...
2-топ: Су аттары: Алакөл,...
3-топ: Кісі аттары: Нұрдәулет,...
Жариялау: Әр топ атынан бір бала өз жұмыстарын оқып береді.
3. Жеке жұмыс: «Көкпар» ойыны. Сөздерді көшіріп жаз. Неше түбірден құралған?
4. Топтық жұмыс: Топ ішінде жауаптарын талқылап, толықтырады. Ереже.
Жариялау:Байқаған өзгерісін айтады. (Бірігіп жазылады).
5. Ойсергек: «Санамақ» ойыны. Бір оқушы ортаға шығып 10 біріккен сөз айтып
шығады, топ көмектеседі.
Оқулықпен жұмыс: №34. Өлеңді оқып, жатқа жазу. Біріккен сөздерді ата.
6. Топтық жұмыс: №35. «Сөйлем құрастыр» ойыны. Біріккен сөздерді қатыстырып
сөйлем құрастырып жаз.
1-топ. Аққұтан. Аққұтан көктемде келеді.
2-топ. Шекара. Шекарашылар шекара күзетеді.
3-топ. Көкжиек. Көкжиек тұсына көз жетпейді.
Жеке жұмыс:«Кім жылдам» ойыны.Үлестірме қағазбен жұмыс.
№ 1. Екі түбірден сөз құрап жаз.
№ 2. Өлең шумағынан біріккен сөзді тауып, астын сыз.
№ 3. Біріккен сөздерді топтап жаз.
Кісі аттары: ...,...,... .
Заттар: ...,...,... .
№ 4. Біріккен сөзден жасалған өсімдік аттарын теріп жаз.
№ 5. Біріккен сөздерді топтап жаз.
Жер- су аттары: ...,...,... .
Үй хайуанының аттары: ...,...,... .
Сергіту жаттығуы:
8. Топтық жұмыс: Кесте толтыру. «Топтастыру».Біріккен сөз ерекшеліктерін жазу. Топ
ішінде талдау, қорғау.
9. Топтық жұмыс: «Тауып жаз» ойыны. Жылдам, көп сөз жазу.
I.Аңдардың атын жаз.
II. Құстардың атын жаз.
III. Өсімдіктердің атын жаз.
10. Жеке жұмыс: «Кім тапқыр» Ұяшықты таңдау. Сұраққа жауап беру.
V.Қорытынды: Бүгін не үйрендіңдер? Қай жаттығуды орындаған қызық болды? Топ ішінде қалай жұмыс
жасадыңдыр?
-Рахмет. Қол шапалақтау.
VI. Үйге. №37 77-78 бет
VII.Бағалау.