22 февраля 2013, 18:05 | 2 170 просмотров
Оқытудың жаңа технологиясын пайдалана отырып, оқушылардың білім сапасын арттыру- мұғалімнің басты мақсаттарының бірі. Білімді қалыптастыруда « сын тұрғысынан ойлауды дамытудың» түрлі әдіс- тәсілдерін сабақта пайдалана отырып, оқушылардың іздену, үйрену, ұғу сияқты қабілеттерін ұштауға болады. Төменде
6-сынып оқушыларымен өткізген сайыс-сабағымның жоспарын ұсынып отырмын.
Сабақтың тақырыбы: Сан аралықтары
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділік: оқушыларды теңсіздіктер шешімін сан аралығымен жаза білуге, координаталық түзуде кескіндей білуге қалыптастыру.
2. Тәрбиелік: тез ойлап, дәл таба білуге тәрбиелеу.
3. Дамытушылық: оқушылардың ой өрісін кеңейту.
Сабақтың түрі: білім мен дағдыны қорытындылау, жүйелеу сабағы.
Сабақтың әдісі: СТО технологиясының тәсілдері
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру. (оқушыларды түгендеу, назарын сабаққа аудару, топқа бөлу, топ басшыларын сайлау)
2. Үй тапсырмасын тексеру.
3. Қызығушылығын ояту.
1- тапсырма. Кестені толтыру
4. Деңгейлік тапсырмалар.
1-тапсырма. Берілген сан аралықтарын координаталық түзуде кескіндеп, қиылысуын, бірігуін жаз.
1. (-8; 6] және [-5; 8]
2. (-4; + ∞] және (-5; 0]
3. [-9; 3] және [-∞ ; 0]
2-тапсырма. Сан аралықтарындағы ең үлкен және ең кіші бүтін сандарды табыңдар.
1. [-1; 2,3]
2. [-5; 1,2)
3. [-3; 1]
5. Ойшылдар сайысы. Оқулықпен жұмыс.
а) № 998, № 999, № 1002 есептер.
ә) Тест тапсырмалары.
1. Сан аралығындағы бүтін сандарды тап: (-2; 1]
А) -2; -1; 0,1; Ә) -1; 0; 1; Б) 0; 1; В) -2; -1; 0.
2. Белгіленуімен жаз: 2 ден 5 ке дейінгі кесінді
А) (2; 5) Ә) [2; 5] Б) (2; 5] В) [2; 5)
3. [8; + ) сан аралығының аты:
А) ашық сәуле Ә) интервал Б) кесінді
В) сәуле
4. Теңсіздіктер шешімін сан аралығымен жаз: -3≤х<3
А) [-3; 3] Ә) (-3; 3) Б) [-3; 3) В) (-3; 3]
5. [10; 15] сан аралығының аты:
А) кесінді Ә) сәуле Б) ашық сәуле
В) интервал
Қорытындылау үшін әр топ мүшелері белгіленген сан аралығын айтып, екінші топ сол сан аралығының атын табады.
1 топ 2 топ
[4; 7] кесінді
( -∞ ; 4] сәуле
(-2; + ∞) ашық сәуле
Бағалау. Әр топтың және әр оқушының жинаған ұпай сандары арқылы жеңімпаз топ пен оқушылардың білімі анықталып бағаланады.
Үйге тапсырма: №1004, 1007 (2; 4)