Маған жақсы мұғалім бәрінен де артық, өйткені мұғалім мектептің жүрегі!
Республикалық апталық газеті

ТАБИҒАТ СЫЙЫМЕН САНДАР ӘЛЕМІ


9 марта 2014, 08:58 | 1 928 просмотров



Мақсаты:

1. Жемістер мен көкөністер ту¬ралы білімдерін жинақтап көрсету , балалардың сөздік қорларының белсенділігін арттырып,санау қабілетін жетілдіру,тура,кері санауды меңгерту,сандардың таңбасын танып білу.

2. Балалардың тіл мәдениетін, ой¬лау, есте сақтау,жаттап алу және түсіну қабілеттерін жетілдіру.

3. Балаларды табиғатқа деген сүйіспеншілікке және еңбекті бағалай білуге тәрбиелеу.

Қолданылатын әдіс-тәсілдер: көрсету,түсіндіру, сұрақ-жауап,ойындар,слайд.

Көрнекі құралдар: үлестірмелі көкөністер мен жемістердің суреттері және қалпақтары,себет,интербелсенді тақта, сандар,ойындар.

Сабақтың барысы

Құрметті әріптестер! Бүгінгі «Қуаныш» логопедтік даярлық тобында өтетін ашық сабаққа қош келдіңіздер!

Уважаемые коллеги! Добро пожаловать на открытый урок нашей «Қуаныш» логопедиче¬ский подготовительной группе.

(Музыка ойналады)

- Ребята, у нас гости. Давайте с ними позда¬роваемся?

- Сәлеметсіздер ме?

- Балалар қарандаршы, бізге бүгін қонақ келді.

- Ребята смотрите к нам пришли в гости.

- Ия, бұл қуыршақ.

- Да, это кукла.

- Арина, қуыршақтың атын қазақ тілінде қалай сұраймыз?

- Арина, спроси как куклу зовут по - казах¬ский?

Арина:

- Сәлеметсіз бе?

- Сенің атың кім?

Қуыршақ:

-Сәлеметсіз бе?

- Менің атым Асель.

Мұғалім:

- Біздің Әсел қандай әдемі. Әселдің дене мүшелерін атап шығайықшы?

- Ребята,смотрите какая у нас красивая Асель. Давайте назавем части тела Асель?

(Музыка ойналады)

Мұғалім:

- Ой,балалар Әсел маған бір нәрсе айтқысы келіп тұр.

- Ой,ребята что то Асель мне хочет сказать.

- Қане,тыңдап көрейікші не айтар екен?

- Давайте мы послушаем,что она мне ска¬жет?

- Ал, балалар білесіңдер ме, Әсел бізбен ойнағысы келіп тұр.

- А, ребята вы знаете, Асель хочет с нами поиграть.

- Ойынның аты «Шатастыру» деп аталады. Мен бастаймын, сендер жалғастырасыңдар.

- Игра называется «Путаница». Я начну, а вы продолжите.

«Шатастыру « ойыны

Мұғалім:

- Жарайсыңдар балалар!

- Балалар, Әселдің қолында орамалмен жабылған екі себет бар.

- У Асель две корзины в руках закрытые платком.

- Давайте посмотрим?

- Ой смотрите? Ну ка что Асель принесла?

- Две корзины.

- Ой,балалар Әсел маған тағыда бір нәрсе айтқысы келеді. Ол сендерге «Көкөністер мен жемістерді жинаймыз» ойынды айтқысы келіп тұр.

- Ой ребята, Асель что то еще хочет ска¬зать. Она хочет предложить вам игру «Собери овощи и фрукты».

- Ал,енді «Жемістер мен көкөністерді жина» ойынын ойнаймыз.

- А теперь поиграем в игру «Собери корзи¬ну» овощи и фрукты.

- Андрей соберет в корзину көкөністер.

- Балалар, Андрей не жинайды?

- Ребята,что соберет Андрей?

Балалар:

- Көкөністер (овощи)

Мұғалім:

- Максим соберет жемістер.

- Балалар, Максим не жинайды?

- Ребята, что соберет Максим?

Балалар:

- Жемістер (фрукты)

Мұғалім:

- Ал қалғанымыз қазақ тілінде онға дейін санаймыз.

- Пока они соберут мы посчитаем до десяти на казахском языке?

Ойынның шарты:

Көкөністер мен жемістерді жерге ша¬шып қоямыз. Балалар жемістерді бір бөлек , көкөністерді бір бөлек себетке жинайды. Жи¬нап болған соң жемістер мен көкөністердің қазақша атауын атап шығады және санайды. Ойын соңында тез жинаған баланы мадақтау.

Мұғалім:

- Ал енді көрейік кім дұрыс жинады екен?

- А теперь посмотрим кто правильно со¬брал?

- Мынау не?

- Мынау алма.

- Мынау не ?

- Мынау қияр.

(Музыка ойналады)

Мұғалім:

- Асель спрашивает знают ли дети стихи о фруктах?

- Әсел балалар жемістер туралы тақпақ білеме деп сұрап жатыр?

- Конечно дети знают.

- Әрине, балалар біледі.

Аңсар:

Мен алмамын ,алмамын,

Таңдай жұлар бар дәмім.

Арина :

Мен өрікпін,өрікпін,

Табиғатқа көрікпін.

Андрей:

Мен шиемін, шиемін,

Күннің көзін сүйемін,

Ернар:

Мен жүзіммін, жүзіммін,

Моншақ болып тізілдім.

(Музыка ойналады)

Мұғалім:

- Ой ребята у нас есть чудо телевизор.

- Посмотрите, Аселя нам сейчас телевизор включит.

- Балалар, бізде таңғажайып теледидар бар.

- Оны Әсел бізге қосып береді, қараңдар?

Дидактикалық ойын: «Не артық?», «Не жоқ?»

Интербелсенді тақтадан көрсетілген «Не артық?»,»Не жоқ?»ойынын ойнату және зат¬тарды санату.

Мұғалім:

- Жарайсыңдар балалар!

(Музыка ойналады)

Игра «Собираем уражай»

Ойын шарты:

Екі дөңкелекті екі жаққа қоямыз. Он баланың басына жемістер мен көкөністердің қалпақтарын кигізу. Екі баланы ортаға шақырып, жемістерді жеке , көкөністерді жеке дөңгелекке жинату. Женген баланы мадақтау.

Мұғалім:

- Ребята ,сейчас мы на голову наденим на¬головники.

- Балалар, қазір біз басымызға қалпақ киеміз.

- Ребята,перед вами два обруча.

- Балалар, бізде екі дөңгелек.

- В одной из них коробка, а в другой корзина.

- Біреуінде себет,біреуінде қорап.

- Двое из вас должный выйти,один из дол¬жен собрать фрукты в корзину,а другой овощи в каробку.

- Екі бала ортаға шығады, біреуің жемістерді себетке,ал біреуің көкөністерді қорапқа жинай¬сындар.

Мұғалім:

- Ал енді балалар, Әсел бізбен бірге «Қуырмаш» ойынын ойнағысы келіп тұр.

- А теперь ребята, Асель хочет с нами по¬играть в игру «Қуырмаш».

- Сендер «Қуырмаш»ойынын ойнағыларын келе ме?

- Вот ребята , Асель вам принесла медали. За ваше хорошие знания по казахскому языку.

Автор:
АЙЕРКЕ ЖАҢБЫРБАЕВА, №2 ясли-балабақшасы қазақ тілі пәнінің мұғалімі. Талдықорған қаласы.