Маған жақсы мұғалім бәрінен де артық, өйткені мұғалім мектептің жүрегі!
Республикалық апталық газеті

ИОНДЫҚ ХИМИЯЛЫҚ БАЙЛАНЫС ЖӘНЕ ИОНДЫҚ КРИСТАЛДЫ ТОР


19 марта 2014, 08:04 | 1 958 просмотров



Сабақтың мақсаты: иондық байланыстың

ерекшелігі,түзілу механизмін, иондық кристалл

торлы заттардың қасиеттерін білу, қорытынды

жасау,химиялық тілде сөйлеу, сыни тұрғыдан

ойлауды қабілеттерін дамыту;

Оқушының ой-өрісін, өзіндік іс-әрекетіне

жауап беру дағдысын қалыптастыру,өздігінен

қорытынды шығаруға машықтандыру, пәнге

деген қызығушылығын және белсенділігін

арттыру. Сенімділікке, ұқыптылыққа,

шапшаңдылыққа, ұжымшылдыққа тәрбиелеу.

Міндеттер

Оқушылардың алған білімдерін жаттығулар

мен шығаруда және тәжірибелік жұмыстарда

қолдана білу;

Тақырып бойынша ой-қорытындылар жасау

Өзінің және сыныптастарының жұмысын

бағалау;

Мұғалім үшін оқунәтижелері- оқуға,топтық

жұмыс жүргізуге ,бағыт-бағдар беру;

-Өз ойын қорытып, еркін жеткізе білуге ба-

улу;

-оқулықпен өз бетінше жұмыс жасауға

бағыттау;

-сыни ойлауға үйрету.

- Өзінің және сыныптастарының жұмысын

бағалау;

Сабақтың түрі, әдіс тәсілдері -Жұпта, топта

жұмыс істеу, диалогтік оқыту, сыни тұрғыдан

ойлау, өзін-өзі бағалау, сұрақ-жауап, талдау,

тәжірибе.

Сабақтың көрнекілігі:-видеопроектор,

тақырыпқа сай слайдтар, видеокамера, фото-

аппарат, үлестірме парақтар, топтық тапсыр-

малар жазылған плакаттар, бағалау парағы,

көңіл-күй дидары

Күтілетін нәтиже: иондық байланыс,оның

түзілу механизмі және иондық кристалл

торы, заттардың қасиеттері жайлы білімдері

толықтырылады,жеке, жұпта, топта жұмыс жа-

сай біледі, ауыз-екі сөйлеу тілін қолданады,өз

ойын қорытып, еркін жеткізе алады, ережені

меңгереді,оқулықпен өз бетінше жұмыс жасай

алады, бір-бірімен пікір алмаса алады, өздерін

және сыныптастарын бағалай алады.

Ұйымдастыру кезеңі.

Сәлемдесу тренингі

Ортада әрқайсысы сәлемдесудің әр түрін

қолданып бір- бірімен сәлемдеседі.

Топтастыру : «Атом» -«Молекула» деп

қағаз қиындыларына жазылған қиықтарды

біріктіру бойынша топтасады.

Бағалау критериімен таныстыру.

Бағалау критерийі:

1. Білімділігі

2.Ойлау жылдамдығы

3.Математикалық тілі

4.Топпен жұмыс жасауы

5.Жекелей жұмыс жасауы

Сабақтың барысы

2. Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ой-қозғау

Химиялық байланыстың қандай түрлерін

білесіңдер?

Алдыңғы білімдерін пайдалана отырып ,

химиялық байланыстың типтерін атап береді.

(коваленттік- ков.полсті, ков.полюссіз, иондық,

металдық, сутектік)

Топпен жұмыс.

Оқушылардың сыни ойлауын дамы-

ту мақсатында 1-топқа «Коваленттік

байланыстың түзілу механизмі» беріледі.

2-топқа

«Иондық байланыстың түзілу механизмі»

беріледі.

Және әр топқа иондық кристалл тордың

шарстерженьді моделін

жасау беріледі.

--1-топ

-Н2 – сутегі Н• + •Н → Н ׃ Н или Н - Н ;

- НCl – хлорсутек немесе тұз қышқылы;

- NH4+ аммоний ионы;

--2-топ _

2Na0 + Cl2 0 → 2Na + + 2Cl → 2Na Cl

Сергіту сәті-3мин. Музыка ырғағымен

сергіту жаттығуын жасайды.

Бекіту

10 мин интербелсенді тақтадан жеке тап-

сырмалар беріледі.

Дарындылықты дамыту мақсатында

оқушыларға деңгейлік тапсырмаларды беру.

№ 1тапсырма.

Берілген тізім ішінен кестедегі бағандарға

заттардың формулаларын бөліп жазыңдар:

PCl 5, CH 4 , O2, P2O5, HF, CsF, Cu2O, KCl,

N2, FeO

№ 2 тапсырма.

Екі молекуланың KCl,LiF қайсысының

иондық дәрежесі басым ?

Жауап бергенде атомдардың

электртерістігін қолданыңдар.

№ 3 тапсырма.

Кальций мен кадмий хлроидтерінің қайысы

берік себебін түсіндіріңіз.

Әр оқушы берілген тапсырмаларды өз

деңгейіне қарай орындайды.

Бағалау

4. Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Білім беру үшін бағалау және оқуды бағалау

мақсатында

Критериалды бағалауға бейімдеу.

Топтардың бағаларын талдау.

Қорытынды бағаны шығару.

Топтағы оқушылар бірін-бірі келесі крите-

рийлер бойынша бағалайды:

1. Жалпы химиялық білімділігі.

2. Ойлау жылдамдығы.

3. Химиялық тілі.

4. Топпен жұмыс жасауы.

5. Жекелей жұмыс жасауы.

Үйге тапсырма

5.Мұғалімнің іс-әрекеті

Автор:
Анар АМИРЖАНОВА, химия пәнінің мұғалімі. А.С.Пушкин атындағы МДШО бар орта мектебі. Қаратал ауданы, Үштөбе қаласы.