Маған жақсы мұғалім бәрінен де артық, өйткені мұғалім мектептің жүрегі!
Республикалық апталық газеті

МЕНІҢ ҚАЛАМ


27 июня 2014, 12:53 | 898 просмотров


Мақсаты: Балаларды өз қаласы туралы

айта білуге, қаланың көрікті жерлерін атай

білуге үйретіп, талпындыру. Сөздік қорларын

байытып, тіл мәдениетін жетілдіру.

Әдіс-тәсілдері: түсінік беру, сұрақ- жауап,

ойын.

Көрнекіліктері: суреттер.

Сабақтың барысы.

1.Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу. Балалар

шаттық шеңберіне тұрып, төмендегі өлең жол-

дарын қайталайды.

Жаңбыр, жаңбыр жауасың,

Жанымызға дауасың.

Біз ойнайтын ауланың,

Тазартасың ауасын.

Өткен сабақты қайталау.

Дыбыстық жаттығулар.

–ә-ә-ә-әсем

–мі-мі-мі-әдемі

–ыл-ыл-ыл-жасыл

-кө-кө-кө-көркем

Көрнекті суреттер арқылы сөздік жұмысын

жүргізу.

Гүлзар-газон,цветник

Бұрқақ-фонтан

Ескерткіш- памятник

Саябақ-парк

Сарай-дворец.

Сергіту сәті.

Мақсаты:

Білімділік: Су қоймасы өсімдіктері мен жа-

нуарлары туралы түсінік беру. Олардың адам

баласы үшін пайдасын ұғындыру.

Дамытушылық: Теориялық ойын,сөйлеу

тілін, сөздік қорын дамыту.

Тәрбиелік: Сұлулыққа, әдемілікке,

тазалыққа тәрбиелеу.

Сабақ типі: аралас сабақ

Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, әңгімелеу,

көрнекілік

Көрнекілігі: суреттер, сызбалар, карта.

Барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

Амандасу, түгендеу, оқушылардың зейінін,

назарын сабаққа аудару.

ІІ Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:

Орман пайдасы, оны қорғау тақырыбының

мазмұнын сұра, дәптерлерін аралап тексеру,

оқыту.

ІІІ Білімді тексеру кезеңі:

- Орманды, тоғайды қорғамасақ қандай

күйге ұшырайды?

- Орман - тоғайдың адам үшін қандай

маңызы бар?

- «Қызыл кітап»деген не?

- Қазақстан жерінде қанша қорық бар?

- Қорықтарды ұйымдастырудың қандай

Қазақстан Республикасы егемендік алғалы

бері еліміздің білім жүйесі үздіксіз реформалар

үстінде келеді. Авторлық, тереңдетіп оқыту,

дарынды балалар мектептері жұмыс істеуде.

Он екі жылдық орта білімге өтуге қадамдар

жасалуда.

Әрине, еліміздің халықаралық білім

кеңістігіне, бүкіләлемдік сауда ұйымына,

бәсекеге барынша қабілетті 50 ел қатарына

өтуі барысында орта мектеп өмірінде орын

алып отырған бұл жаңашыл оқыту түрлері

барынша құпталынуы тиіс. Өйткені, кез-

келген елдің экономикалық әулеті оның

интеллектуалдық әлеуетімен өлшенеді. Бұл

тұрғыдан алғанда Елбасы Н.Ә.Назарбаевтың

еліміздің білім жүйесін дамыта отырып,

әлемдегі алдыңғы қатардағы жүйеге шығару

мақсатында ел дамуының бағытына айналды-

руы тектен тек емес.

Бұл жағдай еліміздегі білім саласында бо-

лып жатқан реформаларға жаңа заман тала-

бына сай сын көзбен қарауды, кемшіліктерді

ашық түрде көрсете отырып жою, алдыңғы

тәжірибелерді мектеп өміріне батыл кіріктіруді

қажет ететіндігі күмән туғызбасы анық.

Елімізде дарынды балаларды ерте анықтап,

арнайы мектептерде, гимназия, лицейлерде

оқытуға қатысты айтарлықтай іс-шаралар

атқарылуда. Алайда, осы іс-шаралардың

түпкі нәтижелерін қарастырсақ, онда ауыз

тұшытарлық еш нәрсе таба алмайтынымыз,

дарынды деген бала дарынды болмай шығып

немесе дарындылығын тез жоғалтып алып,

оқушы да, мұғалім де қиналып жүретіні ащы

да болса шындық.

Мұның басты себебі: мектеп өмірінде «Да-

рын» және «Дарынды бала» ұғымдарының

толық айқын болмауында. Оқу үрдісінің осы

ерекшеліктеріне сай жүргізілмеуінде болса

керек. Сонымен дарын деген не? Дарынды

баланың қандай ерекшеліктері бар?

Жалпы кез-келген адам үш параметр :

мүмкіндік, қажеттілік және мүдделілік арқылы

сипатталады. Мүмкіндік – адамның нәтижесі

тек өзі үшін ғана қажетті іс-әрекетті дұрыс

орындай алу деңгейін көрсетсе, қажеттілік

– оның нәтижесі қоғамға немесе әлеуметтік

топқа қажетті іс-әрекетті дұрыс орындай алу

деңгейін көрсетеді. Ал мүдделілік – адамның

жеке тұлға ретіндегі сипаттамасы.

Нәтижесі орындаушы адам үшін ғана керек

болатын іс-әрекеттің оқу іс-әрекеті деп ата-

латыны белгілі. Яғни, мүмкіндік – адамның

оқушы ретіндегі сипаттамасы. Ал қажеттілік

– адамның белгілі бір әлеуметтік топ мүшесі

ретіндегі сипаттама.

Мүмкіндік – орта мектеп қабырғасында,

қажеттілік – жоғарғы мектепте, ал мүмкіндік

– аспирантура немесе доктарантура

қабырғасында қалыптасады. Мүмкіндік

қалыптасқан адам – оқыған, қажеттілігі

қалыптасқан адам – білімді, ал мүдделілігі

қалыптасқан адам- ғалым деп аталады.

Еліміздің білім жүйесінде қалыптасқан норма-

тивтерге сай оқығандық дәрежесіне жету үшін

11-12 жыл, білімділікке жетуге 15-17 жыл, ал

ғалым болу үшін 17-20 жыл қажет.

Алайда, белгілі бір себептермен білімділік не

шығармашылық сипат оқушы кезеңде көрініс

беруі мүмкін. Бірінші жағдайда – ол қабілет, ал

екінші жағдайда – дарын деп аталады. Яғни,

дарын – іс-әрекеттің шығармашыл сипатының

оқушылық кезеңде көрініс табуы. «Дарынды»

атауының тек бала, оқушы үшін, ал «қабілетті»

Болашаққа бас қадам

Қайта түлеп, құлпырған,

Қазақ рухын биіктет,

Ей, бас қала-Астанам!

Ей, бас қала-Астанам!

Тіл дамыту. Мен Талдықорғанда тұрамын.

Талдықорған - әсем, әдемі, көркем, жасыл

қала. Талдықорғанда гүлзарлар, бұрқақтар,

саябақтар, ескерткіштер бар. Мынау – Тіл са-

райы. Ол өте әдемі.

Сұрақ-жауап.

-Біз қай қалада тұрамыз?

-Біз Талдықорғанда тұрамыз.

-Талдықорған қандай қала?

-Талдықорған- әсем.

-Талдықорған- жасыл.

-Талдықорған- таза қала.

Қорытынды:Сөздік ойын. «Шатаспа»

-Мынау-бұрқақ

-Жоқ, мынау бұрқақ емес. Бұл-гүлзар.

-Мынау-ескерткіш.

-Жоқ, бұл-Тіл сарайы.

Жұмыс дәптеріндегі жаттығу жұмыстарын

орындауды тапсыру.

Автор:
К.С. ЖҮНІСОВА, қазақ тілі пәнінің мұғалімі №8 « Күншуақ» бөбекжай-балабақшасы Талдықорған қаласы.